چهارشنبه, 03ام مرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی کوروش بزرگ

کوروش بزرگ

دیدگاه ابوالکلام آزاد دربارهٔ (ذوالقرنین) و تأثیر آراء او بر مفسران پس از خود

یکی از موضوعات مهم و مناقشه برانگیز در تفسیر قرآن، شناسایی ذوالقرنین است. مفسران مسلمان از دیرباز در این باره به بحث پرداخته، و ویژگیهای مذکور در قرآن کریم برای ذوالقرنین را با چندین مصداق متمایز منطبق نموده‌اند. گروهی نیز، او را همان کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی می‌دانند. فرضیۀ اخیر، نخستین بار توسط ابوالکلام آزاد و در تفسیر وی ترجمان القرآن مطرح گردیده است. وی در تفسیر خویش کوشیده است با مطالعه‌ای انتقادی، نخست یکایک فرضیات پیشین را نقض، و آن گاه به شیوه‌ای تحلیل‌گرایانه نقلهای قرآن در بارۀ ذوالقرنین را با شواهد باستان‌شناسانه، تاریخی، زبان‌شناسانه و جغرافیایی تطبیق دهد و از دیدگاه خویش دفاع نماید. بناست که در این مطالعه، با مروری بر شواهد و فرضیات مختلف در این زمینه، نخست با فرضیۀ پیش گفتۀ ابوالکلام آزاد آشنا شویم و آن گاه، بازتاب آن را در ادبیات تفسیری متأخر جهان اسلام بازشناسیم.

فرمان کوروش بزرگ در چین

 

باستان‌شناسان فرمان (منشور) کوروش بزرگ را در چین که روی استخوانهای اسب به میخی نوشته شده است یافته‌اند و در کاخ-گنجینه‌ی بیجینگ (پکن) نگهداری می‌شود.

 

adidas heliopolis hotel in dubai , adidas concord ankle fur sneakers boys running Release Date Info , MysneakersShops | Air Jordan Release Dates 2021 + 2022 Updated , IetpShops , nike new arrival for men japan today live full

شهریار خِرد ایرانیان - ‌استاد دکتر‌حکمت الله ملا صالحی

اشاره: هفتم آبان روز بزرگداشت کورش یا همان ذوالقرنین قرآن کریم است. به همین مناسبت، یادداشت استاد دکتر حکمت الله‌ ملاصالحی استاد دانشگاه تهران در گروه باستانشناسی را با عنوان «شهریار خِرد و شهسوار حکمت ایرانیان» خدمت شما خوانندگان عزیز تقدیم می کنیم با این امید که مورد استفاده اهل تحقیق و پژوهش قرار بگیرد.

001 - DC4091 - NikesneakersShops , nike air chromeposite for sale california cheap - Jordan Jordan 1 Mid MMD (Black) | nike air terra kimbia blue book list series UK: Sneaker Releases, Style Guides & Beauty News

کورش بزرگ و نیازهای ایران معاصر از دیدگاه استاد حکمت الله ملاصالحی

استاد حکمت‌الله ملاصالحی، در بخشی از سخنانش در این نشست به نبوی بودن تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: با ظهور زرتشت و پس از آن، با بنیان‌گذاری دولت هخامنشی از سوی کورش، ما از یک تاریخ اسطوره ‌ای و مشرکانه گذر می ‌کنیم و وارد عصری توحیدی، نبوی و وحیانی می ‌شویم و به دلیل همین تحول معنوی عظیم و سرنوشت ساز و نقطه عطف در تاریخ ما  و سنت و میراث تمدنی و باستانی، تاریخ ما پیوستگی اش را در عهد دولت اسلام و قرآن حفظ می کند.

Air Jordan 1 Low OG Neutral Grey (2021) (W) - nike free run womens 5.0 - 100 - CZ0775 | Grailify - air force new mexico basketball - nike and jordans 50 dollars in gold price list Light Smoke Grey

7 آبان، آزمون جدید گردشگری ایران - استانداری فارس اعلام کرد: اطلاعیه تعطیلی پاسارگاد جعلی است

نامگذاری روز کورش در تقویم ملی کشور سال گذشته مطرح ‌و این پیشنهاد به دفتر رئیس‌جمهوری برای تأیید ارسال شد. روز یکشنبه و اوایل هفته بود که بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس نطق پیش از دستور خود را به‌طور کامل به روز کورش اختصاص داد و از فواید فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برپایی این روز در پاسارگاد سخن گفت.

nike shox mens australia women soccer players - White - DA8301 - 101 - Nike Air Force 1 '07 LX Women's Shoe | Discount Shoes, Clothing & Accessories , Giftofvision

مستندات علمی - گاهشماری برای روز کورش بزرگ

کورش بزرگ، پس از آزادسازی صلح‌آمیز بابل و نمایان ساختن روحیه رواداری و مردم‌دوستی ایرانیان، دیدگاه‌های خود را درباره حقوق مردمان در استوانه‎ای گلین که به «منشور حقوق‌بشر کورش بزرگ» مشهور است، برای آیندگان به یادگار گذاشت.

air-jordan-4-retro-cement-x-new-era-chicago-bulls-sneaker-hook-up-hat | nike sb prod high tower price

در همین زمینه