دوشنبه, 28ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست گردشگری سفر به سرزمین وهم و خیال - بدون راهنما به سرزمین ساحره کویر وارد نشوید

گردشگری

سفر به سرزمین وهم و خیال - بدون راهنما به سرزمین ساحره کویر وارد نشوید

خبرگزاری مهر: همزمان با آغاز فصل بهار، گردشگران برای کویرنوردی به یکی از بدیع ترین عارضه های کویر جهان در کرمان روی آورده اند، سرزمینی که از آن به شهر وهم و خیال یاد می شود.

Upcoming 2021 Nike Dunk Release Dates - nike tiempo ii jersey green black friday specials - CopperbridgemediaShops | AIR JORDAN 4 BLANCAS Y ROJAS - BabylinoShops - nike air jordan grey low heels shoes blue sneakers

به گزارش خبرنگار مهر، شهر باستانی شهداد در حاشیه کویر لوت به خواستگاه تمدن کهن خبیص نام دارد و اولین درفش فلزی جهان در آن کشف شده و هم اکنون در موزه های تهران نگهداری می شود در کنار شهر کوتوله ها و قلعه باستانی دارای مواهب طبیعی بی نظیری در سطح جهان است که از آنها به نام کلوتهای کویر یاد می شود.

این کلوتها در عمق کویر شهداد این روزها هزاران گردشگر را در خود جای داده اند.

کلوتهای شهداد در قسمت غربی کویر لوت و در فاصله 40 کیلومتری شهداد به مرور زمان و به دلیل فرسایش باد و خاک بنا شده اند و طول آن معادل 145 کیلومتر و عرض 80 کیلومتر است و مساحت کلی این منطقه اسرار آمیز از کویر 11 هزار کیلومتر مربع است.

کلوتها سازه های عظیم و شنی هستند که به دلیل فرسایش باد هر ماه شکلی جدید به خود می گیرند و در ساعتهای مختلف روز رنگهای مختلف را منعکس می کنند به همین دلیل ورود به عمق کویر به خصوص در کلوتهای شهداد که بخش قابل توجهی از کویر را به خود اختصاص داده اند می تواند هر گردشگری را دچار وهم و سردرگمی کند و در کویر شهداد گم شود.
 
 
کویر شهداد در کنار عارضه های زیبای طبیعی آسمان بی نظیر کویر شهداد را نیز در معرض دید عموم قرار می دهد و همین امر کویر نوردی در شب را بهترین گزینه برای گردشگران قرار داده است.
 
وجود کمپهای گردشگری و امنیت پایداری که در این مناطق وجود دارد زمینه را برای گردشگران و کویرنوردان آماده کرده است با این وجود به گردشگران توصیه می شود به هیچ وجه بدون راهنمای محلی در عمق کلوتها وارد نشوند.
 

این درحالی است که در روز نیز و در زیر تابش نور آفتاب سراب این افسانه کویر آدمی را به بازی می گیرد، محمد علی اینانلو گردشگر شهیر ایرانی که از روز 28 اسفند ماه 90 برای ساخت مستند کویر وارد عمق این نقطه بی آب و علف شده کویر کرمان را عجیب ترین سرزمین جهان می داند و برای کشف ناشناخته ها به کویر لوت رفته است تا که پرده ای دیگر از عجایب کویر کرمان بردارد.
 
این روزها هزاران گردشگر نیز در کمپهای کویری شهداد چادر زده اند و در حالی که برخی از ایرانیان خود را به حاشیه خزر و خلیج فارس رسانده اند اینان در کنار آرامش کویر نشسته اند و عجیب ترین پدیده طبیعی کویر را می نگرند.
 

وجود رودخانه عظیم شور در عمق کویر و جایی که در آن منابع آبی یافت نمی شود یکی از شگفتیهای کویر کرمان است در جایی که قطره ای آب برای ادامه حیات یافت نمی شود تاکنون کسی از افراد محلی به یاد نمی آورد که این رودخانه خشک شده باشد.
حضور این رودخانه در دل کویر که یکی غلیظ ترین منابع آبی فلات ایران به دلیل املاح رودخانه محسوب می شود.
 
زیباترین صحنه های بکر طبیعت کویر را به وجود آورده است و از سوی دیگر به دلیل تغییر گاه به گاه بستر رودخانه این عارضه طبیعی نیز از زیباترین مواهب طبیعی کویر است.
 

از سوی دیگر منطقه گندم بریان نیز که لقب گرمترین نقطه زمین با رکورد 65 درجه سانتیگراد را به خود اختصاص داده از دیگر شگفتیهای کویر شهداد است که به دلیل قرار گرفتن در فصل بهار دمای این منطقه در حال حاضر پائین است و امکان حضور گردشگران در گرمترین نقطه زمین مهیا است.
با این وجود کویر نوردان مکررا توصیه می کنند که مسافران نوروزی به هیچ وجه بدون راهنما به این مناطق وارد نشوند و در صورت ورود به منطقه کلوتها تنها در نقاط معین شده توسط راهنماها و کمپهای کویری اسکان یابند و به گشت و گذار در کویر بپردازند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه