شنبه, 26ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ نامه‌های عارف قزوینی منتشر شد

کتاب‌

نامه‌های عارف قزوینی منتشر شد

 

نامه‌های عارف قزوینی به کوشش مهدی نورمحمدی توسط انتشارات نگاه منتشر شد.

این کتاب، دربرگیرندۀ 54 نامه از عارف قزوینی است که طی سال‌های 1301 تا 1312 خورشیدی برای شخصیت‌های ادبی و سیاسی و دوستان نزدیک خود فرستاده است. در این نامه‌ها که برخی از آن‌ها برای اولین بار منتشر می‌شوند، دربارۀ شخصیت‌هایی چون قوام السلطنه، وثوق الدوله، فرمانفرما، رضا شاه، تقی زاده، ملک الشعرای بهار، وحید دستگردی، احمد کسروی، کلنل محمد تقی خان پسیان، ایرج میرزا، غمام همدانی، رعدی آذرخشی و تعداد دیگری از رجال ادبی و سیاسی عصر مشروطیت و اوایل عصر پهلوی اظهار نظر شده است که به همین خاطر می‌توان آن را یکی از منابع مفید برای شناخت اوضاع سیاسی و اجتماعی آن دوران محسوب کرد.

همچنین خواندن این نامه‌ها، اطلاعات مفیدی در خصوص حالات روحی و جسمی عارف در اواخر عمر در اختیار خواننده می‌گذارد. نامه‌های یاد شده بر اساس تاریخ فرستاده شدن آن ها به چاپ رسیده و گردآورنده برای برخی از آن ها توضیحاتی نیز ارائه نموده است. پایان کتاب نیز به اسناد و عکس‌ها اختصاص دارد. در این قسمت، برای اولین بار عکس جیران، خدمتکار عارف که در سال‌های پایانی عمر عارف در همدان با او زندگی می کرد به چاپ رسیده است.

این کتاب، پنجمین کتابی است که مهدی نورمحمدی دربارۀ عارف قزوینی به چاپ رسانده است. وی پیش از این، کتاب‌های عارف قزوینی نغمه سرای ملی ایران (انتشارات عبیدزاکانی 1378)، دیوان عارف قزوینی (انتشارات سنایی 1381)، خاطرات عارف قزوینی با مقدمۀ استاد ایرج افشار (انتشارات سخن 1388) و دیوان عارف قزوینی به همراه اشعار چاپ نشده (انتشارات سخن 1389) را به چاپ رسانده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید