پنج شنبه, 28ام دی

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌

کتاب‌

شِبه‌علم و ضدّ علم - طلیعه خادمیان

در زمانی که بشر به رفیع‌ترین قلّه‌های دانش دست‌یافته و برای بسیاری از سؤالات تاریخی خویش پاسخی درخور یافته است، در جهانی که به مدد علم، خورشید معرفت بر همهٔ زوایای تاریک زندگی بشر تابیده است، هنوز هستند کسانی که در پی پندارهای باطل و خرافه‌های عجیب، آب به آسیاب شیّادان می‌ریزند و بازار آن‌ها را گرم می‌کنند.

انتشار کتاب «سوگواری ایرانی»

مردم و ملت ایران دارای عواطف انسانی و سرشار از احساس، مهربانی، عشق و علاقه به یکدیگرند. این مردمان خوب و رئوف و عاطفی یکدیگر را دوست می‌دارند. یکی از جلوه های بروز و ظهور مهربانی مردمان ایران به یکدیگر، در مراسم های عزاداری و سوگواری است.

نگاهی به « زائر چشمه های گمنام»

اثر ادبی زمانی موفق خواهد بود که خوانندگانش این اثر را تا به انتها بخوانند با شور و بی­ قراری، و با شخصیت راوی یا محوری اثر  همذات پنداری کنند، در عرصۀ اثر به گشت و گذار و سیر و سلوک بپردازند، و به تعریفی با اثر زندگی کنند و اثر به افقی از چشم­ اندازشان مبدل شود.

گریخته از سلجوقیان، فرارى از عباسیان - درباره کتاب «سفر دیدار» نوشته دکتر محمدرضا توکلی صابری

اگر قله‌هاى ادبیات فارسى شش تا باشد، ناصرخسرو حتما یکى از آنها است. او نه تنها شاعرى بزرگ، فیلسوف و ریاضى دان بود، که روحى بزرگ و دلى دریایى داشت. او اولین کسى است که سفرنامه نویسى مستند و علمى را بنیان گذاشت و از تن آسایى در دربار پادشاهان چشم پوشید و خود را آواره کوه و بیابان کرد تا به من وتو بیاموزد که هدف از زندگى بردگى حاکمان و عشرت ورزیدن و امنیت و رفاه نیست.

انتشار کتاب «چین-اویغورشناسی (برپرهای سیمرغ تا سرزمین چین)»

کتاب «چین-اویغورشناسی (برپرهای سیمرغ تا سرزمین چین)» نوشتهٔ استاد «نادره بدیعی» به زيور طبع آراسته شد.

معرفی کتاب «کاشی‌کاری قاجاری»

این کتاب بعد از مقدمه و پیشگفتار در 5 بخش به شرح و توصیف کاشیکاری بناهای دوره قاجار به روایت تصویرهای رنگی می‌پردازد. در بخش اول  به تاریخچه ساخت کاشی از آغاز تا پایان قاجار پرداخته می شود. در این بخش، ویژگی‌های آجرهای لعاب‌دار و کاشی در دوره‌های سلجوقی، ایلخانی، تیموری، صفوی، زند، افشار و قاجار با معرفی نمونه‌های مختلف پرداخته می‌شود.

در همین زمینه