شنبه, 31ام شهریور

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی بزرگان

نام‌آوران ایرانی

فهرست آثار صادق هدایت

 برخی آثار هدایت از قبیل برخی داستان ها، نامه ها، نقاشی ها و... نیز پس از مرگش گردآوری و انتشار یافت، توسط حسن قائمیان، پرویز ناتل خانلری، محمود کتیرایی، محمد بهارلو و‌...

وصفت نگنجد در بیان، نامت نیاید در قلم - نگاهی به آثار و احوال پرویز اذکایی

اذکایی در فروردین ماه ۱۳۱۸ خورشیدی در همدان زاده شد. پدرش محمدکاظم مؤسس دبستان فرهنگ بود ؛ بنابراین او در خانواده‌ای اهل علم و فرهنگ پا به عرصۀ هستی نهاد. تحصیلات مقدماتی را در همدان و در مدرسۀ «آلیانس» و دبیرستان «پهلوی» به پایان رساند. مدتی در حوزۀ علمیه نزد «ملاعلی معصومی همدانی» به تحصیل پرداخت و به انتشار نشریۀ حوزۀ علمیه کمک کرد. در نوجوانی با چند نشریه همکاری کرد. درسال ۱۳۴۴ وارد دانشگاه تهران شد و چهار سال بعد در رشتۀ تاریخ فارغ‌التحصیل شد.

به یاد زنده‌یاد دکتر سید ابوطالب میرعابدینی

دیگر بار «از این نامداران و گردنکشان» که «قلندروار» تاریخ و ادب و فرهنگ ایران را با نوشته‌ها و تصحیحات خود پاس می داشتند «قلندری» از میانه رفت. خبر پرواز «دکتر سید ابوطالب میرعابدینی» سکوتی سخت غمگین را دامن زد.

احیاگر ریشه‌های فرهنگ ایرانی در گرجستان - درگذشت پروفسور جمشید گیوناشویلی

سال 1395 سال غم باری برای ایرانشناسی گرجستان بود، در 27 اردیبهشت امسال، استاد ماگالی تودوآ به دیار باقی شتافت، و با کمال تاسف دو روز پیش (5 بهمن 1395) از درگذشت ایرانشناس شهیر گرجستان و سفیر پیشین این کشور در ایران، استاد جمشید گیوناشویلی آگاه شدیم. وجه تمایز ایشان در مقایسه با دیگر ایرانشناسان گرجی، آشنایی ایشان با زبان فارسی از دوران خردسالی بود.

دریغا زریاب و دریغا فرهنگ ایرانی! - یادداشتی از استاد شفیعی‌کدکنی

نمی‌گویم او واپسین بود، ولی در میان واپسین‌ها، بی‌گمان، برجسته‌ترین بود، برجسته‌ترین چهره از آخرین پژوهندگانی که بر مجموعه فرهنگ و مدنیت ایرانی احاطه ژرف و اشراف کامل دارند و بدان عشق می‌ورزند: از فلسفه و کلام و تفسیر و حدیث و فقه و اصول تا ادبیات فارسی و عربی و تاریخ و جغرافیای تاریخی تا آنچه در مغرب‌زمین می‌گذرد در حوزه پژوهش‌های ایرانی و اسلامی تا آگاهی درست و سنجیده از مجموعه میراث خردمندان غرب، از افلاطون تا هگل و مارکس و ناقدان معاصرش.

ودود محمودی از شاعران و ادیبان معاصر تاجیک است

وی در 1898 در سمرقند زاده شد و در 1975 در دوشنبه وفات یافت. امروز میهن پرستان تاجیک با احترام از او یاد می‌کنند و دیوان اشعارش را از برجسته ترین شعرهای معاصر تاجیکستان می‌خوانند.

در همین زمینه