سه شنبه, 21ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی بزرگان

نام‌آوران ایرانی

مظاهر مصفا درگذشت

مظاهر مصفا استاد دانشگاه و شاعر برجسته معاصر در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۸ در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

استاد دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی و میراث گرانقدر فرهنگی او - نوشته دکتر منصور رستگار فسایی

شفیعی کدکنی در کار دانشگاهی  خود،  هدفمند، خلّاق  و شاگرد پرور است و در آشنا کردن و هدایت دانشجویان به  کارهای اصیل وپژوهشی در حوزه ی ادب و فرهنگ، و گشایش دیدآنها و گسترش دادن نظر گاههای  نو آنان،  از موفق ترین استادان معاصر است، آواز خوانی است که با آوازش، یکی است، با شعر و ادب و فرهنگ زندگی می کند و زندگی و شادابی  او در شعر  وادب آست، بسیاری  از تصحیحات و تحقیقات وی، به عنوان کتاب مرجع  یا کتاب درسی  معتبر در دانشگاهها تدریس می شود  و سهم او درایجاد تحولات در برنامه ریزی نو آورانه  ی زبان و  ادبیات فارسی  و متون درسی  دانشگاهها قابل ستایش است.

سرو قد افراشته - پرونده‌ای به مناسبت هشتاد سالگی استاد محمدرضا شفیعی‌کدکنی

دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی (۱۳۱۸، کدکن) شخصیتی بسیار مهم در تاریخ ادبیات معاصر ایران است. او از دوستان و ارادتمندان بزرگِ شعر معاصر ایران، مهدی اخوان ثالث، بوده است.

قرن مولوی - استاد محمدرضا شفیعی کدکنی

از هم‌اکنون با اطمینان می‌توان گفت که قرن و بیست و یک، قرن جهانگشائی معنوی جلال‌الدین مولوی است و سیطره امپراطوری هنری او بر کرده ارض. امروز در زبان انگلیسی هیچ شاعری، چه در اصل زبان انگلیسی و چه از طریق ترجمه به این زبان،‌موفقیتی را که مولانا به دست آورده است ندارد و این هنوز از نتایج سَحَر است.

هادی خانیکی: شفیعی کدکنی در درون خود به گفت‌وگو با اندیشه می‌نشیند

جامعه‌شناس شناخته شده کشورمان به گشودگی و ایمان توامان در آثار و اندیشه شفیعی کدکنی اشاره کرد و گفت: اکتاویو پاز، درباره جهان می‌گوید، یک جهان و درون آن جهان‌های بسیار، در درون شفیعی هم ساحت‌های مختلف اندیشه به خوبی گفت‌وگو کرده‌اند.

شفیعی کدکنی و تواضعی عاری از ریا

تصویر روی پلکان عبوری سالن مولوی و نشستن محمدرضا شفیعی کدکنی با لبخندی که به لب داشت، در مراسم بزرگداشت محمدعلی موحد بار دیگر تواضعِ عاری از ریای این ادیب توانای ایران را نشان می دهد.

در همین زمینه