سه شنبه, 26ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست نام‌آوران ایرانی بزرگان وصیت نامه استاد مهدوی دامغانی | سخنان اشکبار استاد درباره ایران

نام‌آوران ایرانی

وصیت نامه استاد مهدوی دامغانی | سخنان اشکبار استاد درباره ایران

احمد مهدوی دامغانی، نویسنده و محقق پیشکسوت، امروز (جمعه، ۲۸ خردادماه) در ۹۵ سالگی از دنیا رفت.

احمد مهدوی دامغانی متولد ۱۳ شهریور ۱۳۰۵ مشهد بود. او علوم متداول قدیم و جدید را در شهر مشهد فراگرفت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال ۱۳۲۷ از دانشکده معقول و منقول (بعداً الهیات) دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۳ در رشته ادبیات فارسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران لیسانس گرفت.  در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران هم درجه دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت. موضوع رساله دکتری او تصحیح کتاب «کشف‌الحقایق» عزیزالدین نسفی به راهنمایی محمدتقی مدرس رضوی بود.

پس از گذراندن دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت.

از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عربی و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت. مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رئیس کانون سردفتران اسناد رسمی بود.

احمد مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکتری و پست دکتری بوده‌ است. رشته‌های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عربی، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی علوم اسلامی بود

فیلم بغض و اشک استاد ۹۵ ساله ایرانی دانشگاه هاروارد در یک ارتباط را از اینجا بارگیری کنید
جسمم در آمریکاست، امیدوارم در مشهد دفن شوم / اشک های دکتر احمد مهدوی دامغانی برای امام رضا (ع) و ایران
استاد احمد مهدوی دامغانی نزدیک به ۳۵ سال می‌شود که به ایران نیامده است، او که بسیار دلتنگ کشور است در برنامه زنده تلویزیونی شوکران با بغض و اشک می گوید: جسمم در آمریکاست اما ۳۵ سال است که هر شب در خواب به ایران می‌آیم امیدوارم پیش از مرگم امام رضا(ع) را زیارت کنم و در مشهد دفن شوم.

http://www.iranboom.org/posheh/aks-ha/9404/006/damghani-shokaran.mp4


تصویر وصیت نامه استاد مهدوی دامغانی

 

احترام و سلام به حضرت امام رضا علیه السلام حتی در فیلادلفیا آمریکا توسط شادروان احمد مهدوی دامغانی
این پیر خردمند پرفسور احمد مهدوی دامغانی استاد الاساتید دانشگاه هاروارد است، دکتر مهدوی دامغانی هر روز که از خانه و ساختمان محل اقامت خود در فیلادلفیا خارج می‌شد با ایستادن به سمت ایران بر امام هشتم حضرت امام رضا(ع) سلام می‌فرستاد.
فیلم بالا را از اینجا بارگیری کنید

http://www.iranboom.org/posheh/aks-ha/9404/006/damghani-emamreza-.mp4

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید