پنج شنبه, 25ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها گزارش

گزارش

شفیعی کدکنی در زادگاه بایزید بسطامی

استاد محمد رضا شفیعی کدکنی، استاد زبان و ادبیات فارسی چهارشنبه در سفر خود به شاهرود در جمع اهالی فرهنگ و ادب این شهرستان حاضر شده و با آنان به گفت و گو نشست.

به بهانه فیلم مستند «قدیس» / سرگذشت یک قدیس قلابی

کارشناسان تاریخ براین باورند، آنچه بیش از هر موضوعی می‌تواند تاریخ را تحت تاثیر تحریفات و وارونه نمایی قرار دهد، فراروایت‌هاست. به این معنی که ناگهان از یک شخصیت تاریخی (بدون تاکید و یا اشاره بر اسناد و شواهد متقن) قدیس یا هیولایی ساخته می‌شود که پس از آن تمامی  رویدادهای وابسته و حتی اتفاقاتی که اندک تماسی با این شخصیت داشته را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رونمایی از کتاب «یکی از هزاران» در همدان

عصر پنج شنبه 17 امردادماه 1398 مراسم رونمایی از کتابِ «یکی از هزاران» نوشته استاد علیرضا ذکاوتی قراگوزلو در محل هفته‌نامه همدان‌نامه برگزار شد.

شب باشکوه دکتر منوچهر مرتضوی در تبریز

برگزاری موفق شب زنده‌یاد استاد دکتر منوچهر مرتضوی در چهارشنبه گذشته (9 امرداد 1398) هدف اصلی برگزارکنندگان را که یادآوری اصالت علمی و اخلاق ستوده و عظمت شخصیتی آن استاد یگانه به جامعه امروز، به ویژه دانشجویان و استادان جوان، بود محقق کرد.

جهانی است بنشسته در گوشه‌ای / آیین نکوداشت «دکتر پرویز اذکایی» برگزار شد

آیین نکوداشت «دکتر پرویز اذکایی» پژوهشگر برجسته و جشن امضا و رونمایی از مجموعه کتاب‌های ماتیکان او همزمان با روز بزرگداشت سهروردی در روز سه‌شنبه 8 امرداد 1389 در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار شد.

پروفسور آنا کراسنوولسکا در مراسم نکوداشت‌اش: ایرانشناسی در لهستان نمی‌میرد

پروفسور آنا کراسنوولسکا، شاهنامه‌پژوه و ایرانشناس لهستانی در مراسم نکوداشت خود در دانشگاه تهران عنوان کرد: قول می‌دهم تا جایی که زنده‌ام روی ادبیات و فرهنگ ایران کار کنم و بین دو فرهنگ میانجی‌گری کنم.

در همین زمینه