شنبه, 26ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها نگاه روز ارباب قدیمی شیخ رسماً باز آمد!

نگاه روز

ارباب قدیمی شیخ رسماً باز آمد!

برگرفته از ماهنامه خواندنی شماره 89، سال چهاردهم، آذر و دی 1394، ص 5

آخرین شاه ایران با پذیرش نتایج یک همه پرسی مسخره و فرمایشی، تن به جدایی بحرین از ایران داد. بیشترین مردم ساکن دربحرین ایرانی تبار و شیعه مذهب هستند و بابت این جدایی فرمایشی دل پرخونی داشته و دارند. این ناخشنودی سرانجام از حدود سه سال پیش در قالب اعتراض‌های مسالمت‌آمیز، ولی گسترده به پیش‌نما آمد و با سرکوب شدید حاکمان بحرین و دخالت آشکار عربستان سعودی (اعزام نیرو، شرکت مستقیم در سرکوب مردم بحرین، استفاده از سلاح‌های غیر متعارف، شکنجه و دیگر روش‌های ضد انسانی ) مواجه شد.

شگفتا که با وجود گزارش‌های متعدد نهادهای بین المللی از جنایاتی که علیه اکثریت مردم بحرین می‌شود، مجامع بین المللی و مدعیان دفاع از حقوق بشر سکوت پیشه کرده‌اند. چندی پیش بنگاه سخن پراکنی بریتانیا (بی. بی. سی) مژده می‌دهد بار دیگر استعمار انگلیس و با پول شیخ بحرین به این سر زمین باز می‌گردد. خبر را به نقل از دیدارگاه / تارنمای فارسی بی. بی. سی بی کم و کاست نقل میکنم:

 بریتانیا ساخت اولین پایگاه نظامی دایمی این کشور در خاورمیانه را پس از گذشت بیش از 40 سال [ درست 45 سال ] در بحرین آغاز کرد.

بریتانیا از سال 1971 میلادی (یعنی از زمان اعلام استقلال بحرین) در بحرین پایگاه نظامی دایمی نداشته است.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا به همراه پرسنل نیروی دریایی این کشور در مراسمی که به مناسبت آغاز مراحل ساخت پایگاه دریایی جفیر در بندر میناء سلمان در بحرین برگزار شده بود، شرکت کردند.
قرار است از این پایگاه برای پشتیبانی شناورهای نیروی دریایی بریتانیا که به خلیج فارس اعزام می‌شوند، استفاده شود.

آقای هاموند گفته است که این اقدام نشان دهنده تعهد بریتانیا به این منطقه است.

وزیر امــور خارجه بریتانیا با اشاره به احداث این پایگاه همچنین گفت: «به این ترتیب حضور نیروی دریایی سلطنتی در آینده در بحرین و همچنین حضور مداوم بریتانیا در شرق کانال سوئز تضمین می‌شود».
آقای هاموند افزود: «این پایگاه جدید به بریتانیا اجازه می‌دهد تا با متحدانش در تقویت ثبات در خلیج فارس و سایر کشورها همکاری کند.»

بحرین به دلیل نقض جدی حقوق بشر مورد انتقاد قرار دارد، اما آقای هاموند گفته است که بریتانیا به کشورهای حوزه خلیج فارس برای ایجاد تغییر کمک می‌کند.
وزیر خارجه بریتانیا گفت: «بحرین کشور کاملی نیست؛ اما دست کم می‌داند که مشکلاتش چیست و برای حل آنها چه باید بکند».

به گفته آقای هاموند مقامات بحرین «خواستار آن هستند که در ایجاد اصلاحات به آنها کمک کنیم. به عنوان مثال در نیروی پلیس، سیستم قضایی و زندان ها».
به گفته فرانک گاردنر، خبرنگار امنیتی بی‌بی‌سی، افزایش تعهدات نظامی بریتانیا به کشورهای حوزهٔ خلیج فارس جنجال برانگیز بوده است.

بحرین بخش عمده هزینه 23 میلیون دلاری (15 میلیون پوندی) که برای ساخت این پایگاه لازم است را پرداخته است و بریتانیا هزینه‌های جاری را می‌پردازد.
البته باید به یاد داشته باشیم که تجزیهٔ بحرین برپایه‌ی قوانین جاری ( قوانین مشروطیت ایران ) غیر قانونی بوده است و هنوز بحرین، استانی از استان‌های کشور می‌باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه