سه شنبه, 13ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم گونه نادر سیاه گوش در استان مرکزی

زیست بوم

گونه نادر سیاه گوش در استان مرکزی

برگرفته از همشهری آنلاین

 

چوپانان شهرستان زرندیه دیروز با مراجعه به اداره کل محیط زیست لاشه حیوانی را تحویل دادند که توسط سگ‌های گله دریده شده بود و پس از کارشناسی مشخص شد که این حیوان یک سیاه گوش ماده بوده است.
 
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست مرکزی گفت: نخستین بار در این استان گونه نادر سیاه گوش در ارتفاعات شهرستان زرندیه مشاهده و ثبت شد

امیر انصاری در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: چوپانان شهرستان زرندیه دیروز با مراجعه به اداره کل محیط زیست لاشه حیوانی را تحویل دادند که توسط سگ‌های گله دریده شده بود و پس از کارشناسی مشخص شد که این حیوان یک سیاه گوش ماده بوده است.

وی افزود: پراکندگی سیاه گوش در ایران به صورت کاملا محدود در ارتفاعات البرز و استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی است لذا مشاهده این گونه نادر در استان مرکزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: در کالبدشکافی حیوان مشخص شد که این سیاه گوش ماده و بالغ بوده و احتمالا به دلیل نزدیک شدن سگ‌های گله به توله‌ها و قلمرو زندگی‌اش، با آنها درگیر و کشته شده است.

انصاری اظهار کرد: چوپانان پوست این حیوان را از بدنش جدا کرده بودند که با مراجعه کارشناسان به محل تحویل گرفته شد.

وی بیان کرد: یک گروه کارشناسی خبره به ارتقاعات زرندیه اعزام شده تا با دوربین و تجهیزات تخصصی وجود تعداد بیشتر این گونه را رصد کرده و مناطق زیستگاهی احتمالی آن را شناسایی کنند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان مرکزی از مردم درخواست کرد با توجه به اینکه فصل بهار اوقات زایش گونه‌های حیوانی و پرندگان است از بردن دام‌های خود به ارتفاعات و زیستگاه‌های طبیعی بپرهیزند.

وی گفت: بر اساس برنامه ریزی امسال شناسایی و ثبت گونه‌های نادر و تقویت حمایت و احیای آنها به ویژه پلنگ سانان، آهو و درنا در دستور کار است.

او ادامه داد: نسل سیاه گوش در معرض انقراض است لذا با مشاهده و ثبت آن در استان مرکزی حمایت‌های لازم زیست محیطی اعمال شده و اقدامات احیای آن صورت خواهد گرفت.

'سیاه گوش' از گونه گربه سانان است که ظاهری زیبا دارد. دارای پاهای بلند، دم کوتاه و پشمالو با موهای بلند ریش مانند است.

این حیوان در انتهای بیرونی گوش‌های خود به طول چهار سانتیمتر موهای بلند مشکی دارد و به همین دلیل به سیاه گوش شهرت یافته است.

سیاه گوش حیوانی پستاندار است که در هر زایمان سه تا چهار توله به دنیا می‌آورد و فصل جفتگیری آن اوایل زمستان بوده و دوران حاملگی‌اش 70 روز به طول می‌انجامد.

طول عمر این حیوان معمولا 21 سال است و از جوندگان و حیوانات کوچک محیط تغذیه می‌کند به همین دلیل از نظر کنترل جمعیت حیوانات و هرم انرژی برای اکوسیستم ارزش زیادی دارد.

این حیوان می‌تواند مسافتی به طول یکصد کیلومتر را بدود، طعمه خود را شکار می‌کند و در شب‌ها چشمان این حیوان درخشندگی زیبایی دارد.

استان مرکزی با 335 گونه جانوری شامل 53 گونه پستاندار، 205 گونه پرنده، 54 گونه خزنده، 40 گونه دوزیست، 19 گونه ماهی و هزار و 336 گونه گیاهی رتبه سوم تنوع زیستی را در کشور به خود اختصاص داده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه