یکشنبه, 29ام مهر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی زیست بوم

زیست بوم

مسئله سوم؛ پیامدهای بحران آب / ایران در رتبه نخست فرونشست زمین در جهان

فرونشست زمین یکی از خطرناک‌ترین پدیده‌ها در تخریب محیط‌زیست است که هیچ راه علاجی برای آن وجود ندارد.اگر در منطقه‌ای پدیده فرونشست زمین اتفاق بیفتد آن منطقه برای همیشه از بین می‌رود؛ چرا که لایه‌های زمین در هم فرو رفته و امکان ذخیره آب در زمین وجود نخواهد داشت.

دلایل سیلاب گسترده برخی شهرهای کشور را تشریح کرد - نابودی جنگل و ویلاسازی در شمال؛ منتظر سیل‌های بزرگ‌تر باشید

مدیرکل سابق مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست سیل اخیر در شمال کشور را رخدادی بی‌سابقه عنوان کرد و گفت تبعات بارندگی اخیر در قالب سیل رخ داد، این در حالی است که حجم‌های بالاتری از بارش، در شهرهای دیگر اتفاق افتاده است اما منجر به چنین سیل و تخریبی نشده است.

قصه پرغصه دریاچه ارومیه

برای اینکه دریاچه ارومیه طی 10 سال به تراز اکولوژیک خود یعنی 14 میلیارد متر مکعب برسد باید سالانه سه میلیارد و 300 میلیون متر مکعب آب وارد بستر آن شود در حالی که امسال یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آب روانه دریاچه شد و این یعنی دو میلیارد متر مکعب کمبود آب.

هشدار برای رتبه نخست نشست زمین در جهان

فرونشست زمین در ورامین استان تهران که مسئولان می گویند با سالانه 36 سانتیمتر نشست، رتبه نخست جهان را از آن خود کرده آنقدر حاد شده که رفته رفته درحال نزدیک شدن به مناطق مسکونی شهری در این شهرستان و نیز خط سراسری راه آ هن مشهد- تهران است.

بیاییم تا سال ۲۰۳۰، به ۳۰درصد از راهکارهای نجات زمین دست یابیم!

دوشنبه گذشته، یک اتفاق مهم و امیدبخش رخ داد و از چالشی جهانی رونمایی شد که هدفش دستیابی به ۳۰درصد از مجموع راه‌حل‌هایی است که می‌تواند تا سال۲۰۳۰، زمین را از شر خطراتی چون جنگل‌خواری، گرسنگی و تخریب سرزمین نجات دهد. این چالش، بخشی از برنامه‌های اجلاس جهانی اقلیم است که توسط صندوق جهانی طبیعت و با همراهی ائتلاف گسترده‌ای از گروداران- ذی‌نفعان - اعلام موجودیت کرد.

کارشناسان و فعالان محیط‌زیست نسبت به تخریب این منابع تأمین‌کننده آب‌شیرین، هشدار دادند - بیداد زباله در محیط های کوهستانی

کوهستان‌های ایران، 30درصد وسعت کشور را به‌خود اختصاص داده‌اند و در سال‌های اخیر به دلایل متعدد، حضور کوهنوردان و گردشگران در آنها افزایش یافته، به همین میزان نیز زباله و پسماند رها‌شده در محدوده‌های کوهستانی افزایش یافته است. رها‌سازی‌ زباله در طبیعت، ‌یکی از عوامل تهدید محیط‌های کو‌هستانی است. دوستداران طبیعت، ‌فعالان محیط‌زیست و برخی کوهنوردان چند‌سالی است در روز چهارم مهر و البته در دیگر زمان‌ها، با حضور در کوهستان‌های مختلف کشور، بخش قابل‌توجهی از زباله‌های رها‌شده را جمع‌آوری می‌کنند.

در همین زمینه