سه شنبه, 31ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان

یادمان

کارشناس یونسکو پس از سیلاب به شوشتر رفت

کارشناس فنی سازمان یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی کشور طی سفری سه روزه به استان خوزستان رفته و در حال بررسی وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب‌های اخیر هستند.

بارش‌های اخیر به بناهای تاریخی تهران چهار میلیارد تومان خسارت زد

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران گفت: با ارزیابی کارشناسان معاونت میراث فرهنگی، بارش‌های اخیر بیش از چهار میلیارد تومان خسارت به بناهای تاریخی در سطح استان وارد کرده است.

تخت جمشید میزبان مرمت گران بدون مرز ایتالیا می شود

مرمت گران بدون مرز ایتالیا از تاریخ ۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد میهمان پایگاه تخت جمشید خواهند بود.

از پل «بامیان» در غزنین قدیم تا پل «کشکان» از روزگار ساسانیان - سیل طاق‌های پل را بگرفت چنانکه آب را گذر نبود! / روایتی از داستان «سیل بزرگ» در تاریخ بیهقی

ایران همواره در گذر تاریخ دستخوش ناملایماتی بوده است، گاهی زلزله شهرها را ویران می‌کند و زمانی سیل خانه‌ها را شسته و با خود می‌برد! بناهای باستانی و تاریخی نیز از این فاجعه جان سالم به در نمی‌برند و زخمی بر پیکره‌هایشان نقش می‌بندد.

ریزش سنگ خطر جدید دروازه قرآن - این بار کوه خط و نشان می‌کشد

خطر سقوط سنگ چندین تنی بلندی های دروازه قرآن شیراز تهدید جدیدی است که متولیان را به تکاپوی مهار و ایمن سازی واداشته است.

مروری بر آتش‌سوزی بناهای تاریخی‌ / آتشی که تاریخ را می‌سوزاند

حالا که آتش به جانش افتاده، آن را با مسجد شیخ‌ لطف‌الله در اصفهان مقایسه می‌کنند و نزدیک‌ترین همزادش را سازه‌ ۷۰۰ ساله میدان امیرچخماق یزد می‌نامند، اما هیچ کدام از این مثال‌ها و حرف و حدیث‌ها درد «نوتردام» را تسکین نمی‌دهد.

مهمترین اتفاقات تاریخی کلیسای نتردام

کلیسای تاریخی نتردام پاریس با ۸۵۰ سال قدمت، عصر دوشنبه دچار آتش‌سوزی مهیبی شد که این بنای ارزشمند تاریخی را تا مرز نابودی کامل برد.

آتش در قلب پاریس؛ آنچه نجات یافت و آنچه نابود شد

آتشی که شب گذشته (دوشنبه) به جان پاریس افتاد، خاموش شد اما نگرانی‌ها در مورد سرنوشت آثار هنری موجود در کلیسای جامع نوتردام، جان گرفت.

مناظر روستایی: موضوع سال ۲۰۱۹ (1398) ایکوموس جهانی / ۱۸ آوریل (29 فرودین) ـ روز جهانی بناها و محوطه‌ها

در سال ۱۹۸۲، ایکوموس ۱۸ آوریل را به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌ها نامگذاری کرد. یونسکو در سال بعد، در بیست و دومین کنفرانس عمومی خود، این تصمیم را به تصویب رساند.

بار دیگر هویت بازار ثبت ملی تهران خدشه‌دار می‌شود - احتمال تخریب تزئینات معماری فاخر رستوران مشروطه‌خواهان/ضرورت ثبت اضطراری رستوران نایب بازار

در حالی که بازار تاریخی تهران ثبت ملی شده است و هرگونه دخل و تصرف در آن منوط به صدور مجوز از سوی میراث فرهنگی است یکی از شعبات رستوران نائب در بالای شهر تهران با گرفتن حکمی از دادگاه سردر مطلایی رستوران 167 ساله نایب در بازار صحافها را با لایه‌ای می‌پوشاند

در همین زمینه