دوشنبه, 29ام آبان

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان

یادمان

خبرهای میراث فرهنگی و طبیعی از رسانه‌ها - امردادماه 1396

پیوندهای دیرپای ایران و ارمنستان / آموزش فارسی در ترکیه و جایگاه ویژۀ ترکیه در آموزش فارسی / ماجرای قتل امیر کبیر / روایت پلاسی شیرازی از زبان مردم تبریز و آذربایجان - سندی از زبان مردم آذربایجان در سده‌ی هفتم هجری / نقدی بر کتاب "نام‌آوران آذربایجان در سده‌چهارده / باید نسل‌کشی هم خانمانان ارمنی را به رسمیت بشناسد / گزارش جالب شبکه اس.بی.اس درباره زبان فارسی / دیدگاه های شهروند افغان درباره ی ایران و ایرانیان / بيست مقاله درباره شاهنامه و ادب حماسي ايران در نيم‌پخته ترنج / دو واژۀ نویافتۀ فارسی میانه از نامه‌های منوچهر / از سمند رزم تا اسبان جان: اسب در اندیشه و هنر ایرانی از عصر باستان تا صفویه / یادگار زریران و رزمنامۀ کنیزک / آرش اکبری مفاخر / نویسندگان ایرانی از سعدی چه آموخته‌اند؟ / مصدق معبود من بود - شهید چمران / ناسیونالیسم ایرانی پدیده فراگیر و سازنده است - حمید احمدی / شب ترجمه‎‌های فارسی نهج‌‎البلاغه برگزار شد / مرگ تدریجی «تاریخ» در حومه تهران.

کشف لایه های فرهنگی عصر مفرغ قدیم در هرمزگان

مرحله دوم تکمیل لایه نگاری تم مارون شهرستان رودان هرمزگان به کشف لایه های فرهنگی عصر مفرغ قدیم در این منطقه منجر شد.

درخواست دوستداران میراث فرهنگی به معاون رئیس‌جمهور؛ - «لطفا دستور دهید اعلام جرم کنند»

«خواهشمند است دستور فوری صادر کنید تا حوزه حقوقی سازمان میراث فرهنگی نسبت به گودبرداری در حریم گنبد کبود، اعلام جرم کرده و از تداوم تخریب و خسارات وارده جلوگیری کنند و با تشکیل کمیته کارشناسان و پذیرش عضویت نماینده این انجمن در آن کمیته، همه ‌ابعاد موضوع مورد بررسی شود.»

بیل‌های مکانیکی زیر «گنبد کبود» مراغه!

فرقی نمی‌کند، «گنبد کبود» خوانده شوند، «آرامگاه مادر هلاکوخان» یا «برج مدور» در مراغه! آن‌هم وقتی برای ایجاد طرحِ مجتمع تجاری دورشان را گودبرداری می‌کنند و برایشان اهمیتی ندارد حرکتِ ماشین‌های سنگین دور این دو برج ایلخانی لرزش دارند و آسیب!

پیکرک و الهه های باروری در شهر سوخته - نیایش گاههای ۵ هزارساله

در شهر سوخته پیکرک های متعددی وجود دارد که از آنها به عنوان الهه های باروری یاد می شده و برای دور کردن آفات مورد استفاده قرار می گرفته است.

جمجمه ای از شهر سوخته که تاریخ پزشکی ایران را دگرگون کرد

جمجمه دختر ۱۳ ساله ای که تاریخ پزشکی ایران را دگرگون کرد و باستان شناسان آن را از شهر سوخته زابل پیدا کردند، در موزه تاریخ پزشکی تهران نگهداری می شود.

در نامه انتقادی فعالان معماری و شهرسازی مطرح شد: واکنش به مالکیت بنیاد مستضعفان روی نیاوران و سعدآباد

«ما معتقدیم حتی اگر سند این دو محوطه از ازل به نام بنیاد مستضعفان می‌بود، منطقا باید آن‌ها را به سازمان میراث فرهنگی کشور هبه می‌کرد تا خود را از عقوبت عدم نگهداریِ شایسته از میراث مهم کشور برهاند.»

با فروریختن دیواره حفاظتی موقت؛ بخشی از پل تاریخی آق‌قلا آسیب دید

اداره کل میراث فرهنگی گلستان برای حفاظت از این پل دیواره موقتی ایجاد کرد اما صبح یکشنبه بخشی از این دیواره حفاظتی موقت روی چشمه جدید فروریخت و همین ریزش باعث آسیب رسیدن به این اثر تاریخی شد.

آسیابی بی‌همتا در نهان‌خانه‌ی شهر یزد

آسیاب آبی «کوشک‌نو»، یکی از کم‌نظیرترین آسیاب‌های ایران است که در دل بافت تاریخی شهر یزد جای دارد.

در روز جهانی محوطه‌ها و بناهای تاریخی مطرح شد: «گردشگری»، خطری برای میراث فرهنگی شده است

یک عضو ایکوموس ایران اظهار کرد: امروز توریسم به شدت میراث فرهنگی را در خطر قرار داده و نیاز است تا راه‌های مقابله با چنین مشکلاتی برطرف شوند.

در همین زمینه