یکشنبه, 24ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر مراسم بزرگداشت دکتر عزت الله نگهبان (پدر باستان شناسی ایران) در بیرجند

خبر

مراسم بزرگداشت دکتر عزت الله نگهبان (پدر باستان شناسی ایران) در بیرجند

انجمن علمی باستان شناسی دانشکده هنر دانشگاه بیرجند مراسم بزرگداشت دکتر عزت الله نگهبان (پدر باستان شناسی ایران) را در روز 26 بهمن ماه 1392 از ساعت 18 در بیرجند (دانشگاه بیرجند، تالار ولایت) برگزار میکند.

JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | Latest Releases , IetpShops - Women's Nike Air Jordan 1 trainers - nike shoes with zoomx black friday night

محورهای مراسم:
بیوگرافی و خدمات دکتر نگهبان به میراث ایران*
باستان شناسی ایران*
مسائل مطرح دانشجویان باستان شناسی*
رونمایی ازتابلوی نقاشی دکتر نگهبان*

 

عزت الله نگهبان یکی از پایه‌گذاران باستان شناسی ایران بوده و از جملهٔ کسانی است که مبارزه و مقابلهٔ او با سوداگران و قاچاقچیان اموال فرهنگی زبانزد است.
عزت‌الله نگهبان در دههٔ 1340 با انجام کاوش‌های باستان‌شناسی در مارلیک گیلان جدی‌ترین گام برای استقلال و پایه‌گذاری باستان‌شناسی بومی و ملی را برداشت. او با تأسیس موسسهٔ باستان شناسی دانشگاه تهران و تجدید نظر در ساختار آموزشی باستان‌شناسی ایران گام مهم دیگری در این راستا برداشت. عزت‌الله نگهبان در هفت تپه خوزستان، مارلیک گیلان، دشت قزوین، و بسیاری دیگر از نقاط ایران کاوش‌ها و بررسی‌های باستان شناسی را انجام داده است. دکتر نگهبان در دههٔ 1340 و 1350 تلاشهای زیادی برای جلوگیری از خروج اشیای به دست آمده از کاوشهایی علمی توسط هیأتهای باستان شناسی به خارج از کشور نمود، این تلاشها سرانجام به بار نشست و هیأتهای باستان شناسی خارجی موظف شدند اشیاء مکشوفه از محوطه های باستانی را صرفاً در ایران مطالعه نمایند. همچنین وی مقالات و کتابهای متعددی به فارسی و انگلیسی نگاشته و از چهره های بین المللی باستان شناسی ایران محسوب می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه