پنج شنبه, 28ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها رویدادهای فرهنگی ارسال 2300 قطعه عکس به دبیرخانهٔ چهارمین جشنوارهٔ عکس ایران‌شناسی

رویدادهای فرهنگی

ارسال 2300 قطعه عکس به دبیرخانهٔ چهارمین جشنوارهٔ عکس ایران‌شناسی

 

مدیر چهارمین جشنوارهٔ عکس ایران‌شناسی از ارسال دوهزار و 300 قطعه عکس به دبیرخانهٔ این جشنواره خبر داد. دکتر قدرت‌الله علیزاده با اشاره به استقبال عمومی از فراخوان چهارمین جشنوارهٔ عکس ایران‌شناسی، با موضوع «آثار تاریخی و فرهنگی ایران‌زمین»، گفت: با عنایت به حسن سابقهٔ بنیاد ایران‌شناسی در برگزاری جشنوارهٔ عکس ایران‌شناسی، در میان هواداران و علاقه‌مندان به هنر عکاسی، به همکاری علاقه‌مندان و هنرمندان در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این دوره از جشنواره امیدواریم؛ ضمن اینکه تاکنون 2300 قطعه عکس از 255 عکاس به دبیرخانهٔ این دوره از جشنواره ارسال شده است.

دکتر علیزاده با اشاره به این امر که هدف بنیاد ایران‌شناسی از برپایی این قسم جشنواره‌ها تنها ورود به حوزهٔ عکاسی حرفه‌ای نبوده، بلکه یکی از دلایلی که سبب آن شده تا بنیاد به دنیای عکاسی ورود پیدا کند، توجه به ماهیت سندی عکس است، چنین ادامه داد: شناخت ابعاد سندی هر عکس می‌تواند نقش موثری در موضوع شناخت و شناساندن ایران ایفا کند. بر این اساس، بنیاد ایران‌شناسی از جمله اهداف اصلی برگزاری جشنواره‌های عکس ایران‌شناسی را ایجاد مشارکت عامهٔ مردم در ثبت تصویری سرزمین ایران قرار داده و بر آن تأکید ویژه‌ای دارد؛ چرا که ضرورت مستندسازی ابعاد تاریخی و فرهنگی غیر قابل انکار و نقش عکس و عکاسی در این زمینه بارز است. بر این اساس، عکس ما را به  عالم  واقعیات  منتقل می‌کند و به این وسیله هم اهداف اصلی بنیاد ایران‌شناسی در برگزاری جشنواره‌ها مشخص می‌شود و هم به عکاسان و هنرمندان نگرشی ایران‌شناسانه القا خواهد شد، که همواره به یاد آثار تاریخی و فرهنگی کشورشان باشند.

دکتر علیزاده همچنین با اشاره به برگزاری جشنوارهٔ عکس گیاهان و جانوران خلیج فارس، که به عنوان سومین جشنوارهٔ عکس ایران‌شناسی در بنیاد ایران‌شناسی برگزار شد، چنین خاطرنشان ساخت: انشا الله برگزاری جشنوارهٔ عکس با موضوع خلیج فارس ادامه می‌یابد، اما ممکن است تنها به موضوع جانوران و گیاهان خلیج فارس پرداخته نشود، بلکه دیگر جنبه‌های مهم این خطه از سرزمینمان مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است چهارمین جشنوارهٔ عکس ایران‌شناسی، با موضوع «آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین»، در دو بخش حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای و با تأکید بر سه موضوع «جلوه‌های بدیع و نادر از آثار تاریخی»، «دیدگاه‌های آسیب‌شناسانه» و «جزئی‌نگری در آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین» برگزار می‌شود. آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانهٔ این جشنواره 15 اردیبهشت 1392 است و آثار ارسالی مورد داوری آقایان افشین بختیار، دکتر رسول اولیازاده و خانم کتایون قدس‌راد قرار خواهند گرفت. علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به تارنمای جشنواره به نشانی www.photoiranology.ir مراجعه نمایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه