سه شنبه, 08ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها گزارش تاکید پرفسور رضا بر تقویت هویت ملی و زبان فارسی برای حفظ نخبگان

گزارش

تاکید پرفسور رضا بر تقویت هویت ملی و زبان فارسی برای حفظ نخبگان

استاد فضل‌الله رضا بر ضرورت تقویت هویت ملی و زبان فارسی برای حفظ نخبگان و جوانان در کشور تاکید کرد.

 

001 - DC4091 - NikesneakersShops , nike air chromeposite for sale california cheap - Jordan Jordan 1 Mid MMD (Black) | New Balance 550 White Green - BB550WT1

به گزارش ایسنا، استاد فضل‌الله رضا، دانشمند بلندآوازه ایرانی که در سفری یک ماهه به ایران آمده است در نشستی صمیمانه با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر این نکته که ادبیات تفنن نیست، تصریح کرد: هویت و ماهیت ملی ما ایرانیان در کتاب‌های ادبیات هویدا می‌شود و گلستان سعدی، شاهنامه و اشعار مولانا و … انبوهی از رهنمودها را در خود جای داده است.

وی افزود: رشد دانش و فناوری اگر با پشتوانه همین هویت و ماهیت ملی صورت گیرد، بسیار سریع‌تر از این پیشرفت خواهیم کرد.

پروفسور رضا با بیان این که ایران دارای یک موهبت و بزرگواری ملی و خلاقیت عمیق است، تصریح کرد: توجه به این موارد می‌تواند علوم و فناوری و دانش جدید را بیشتر شعله‌ور و نهادینه سازد.

وی گفت: ما ایرانیان در هر کجا که باشیم،پشتیبان کشور خود هستیم و این ارتباطات بین ایرانیان داخل و خارج از کشور باید تقویت شود.

به گفته پروفسور رضا برخی از ایرانیان خارج از کشور به دلیل آن که بعد مادیات در آنها رشد یافته است، گاهی نعمت‌های معنوی و روحانی میهن خود را فراموش می‌کنند که بر این مبنا باید این نوع ارتباطات بین ایرانیان داخل و خارج تقویت شود.

وی خطاب به مسئولان حاضر در جمع گفت: شما جوانانی دارید که می‌توانند بهترین کارها را انجام دهند و در این زمینه باید کوشش کنیم .

پروفسور رضا در خصوص دانشجویان و نخبگان ایرانی که به خارج از کشور می‌روند، گفت:‌ این افراد زیر مغناطیس رسانه‌های کشورهای پیشرفته هستند و تنها راهی که می‌توان از نفوذ این رسانه‌ها جلوگیری کرد توجه عمیق به زبان شیوای فارسی و شعر و ادب است.

وی با بیان این که در دوران ریاست خود در دانشگاه ‌های تهران و صنعتی شریف یک برنامه اجباری در زمینه هویت ملی و زبان فارسی ایجاد کرده است، تصریح کرد: به نظرم در این موضوع ضعفی وجود دارد به نحوی که باعث می‌شود جوانان ما به فرآیند مادی غرب تمایل یابند.

وی با تاکید بر موهبت کشور ایران خطاب به مسئولان گفت: باید جوانانی دانشمند و ایرانی‌هایی آزاده بپرورانید که دچار خدشه نشوند و استقلال خود را حفظ کنند.

رضا در خاتمه با بیان این که سراسر تمدن ایران اسلامی صحبت از زیبایی‌هایی است که ما آن را فراموش کرده‌ایم، گفت: به عنوان نمونه یکی از این زیبایی‌ها جلوگیری از اسراف است و فرهنگ اسراف کردن مربوط به غرب است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه