دوشنبه, 03ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها انجمن‌ها یکصدوچهل وچهارمین (144) نشست انجمن فرهنگی مهرگان برگزار شد

انجمن‌ها

یکصدوچهل وچهارمین (144) نشست انجمن فرهنگی مهرگان برگزار شد

یکصدو چهل و چهار (144) مین نشست انجمن مهرگان
تهران ـ چهارشنبه ششم خردادماه 1394

این نشست در روز چهارشنبه 6 خردادماه 1394 از ساعت 17 و 45 دقیقه با هم خوانی سرود «ای ایران » آغاز شد. مدیریت نشست را آقای شمس خلخالی، شاعر و نقاش نام‌آشنای میهن‌مان به عهده داشتند. آقای شمس برپایه‌ی سنت انجمن مهرگان، این نشست را نیز با غزلی از سروده‌های خود، گشودند.

نخستین سخنران نشست آقای هژیر تهرانی بودند که پیرامون نگاه مردمان فرارود به حکیم ابوالقاسم فردوسی سخن گفتند و پاره ای از سروده‌های شاعران تاجیک در رابطه با فردوسی را برای باشندگان خواندند.

دومین سخنران این جلسه‌ی انجمن مهرگان، بانو ظفرنژاد بودند. ایشان در باره‌ی فاجعه‌ی محیط‌زیست، مسایل بسیار حساسی را با حاضران در میان گذاردند که مورد توجه ویژه‌ی باشندگان قرار گرفت.

سومین سخنران، آقای فرشاد فرشیدراد بودند. ایشان نیز سخن را به پیوند سرزمین ایرانیان با فردوسی کشاندند و نکات بسیار ارزنده ای را در این باره بیان کردند.

سپس بانو گیتی پورفاضل در بزرگداشت استاد دکتر محمد معین و خدمات بی‌شمار ایشان به فرهنگ ایران و زبان فارسی، سخن راندند.

در این بخش از برنامه، آقای محسن محمودی شاعر ملی‌سرای کشورمان، سروده‌ی خود در باره‌ی فردوسی را پیشکش حاضران کردند.

پنجمین سخنران نشست آقای مسعود صفاریان بودند که در باره‌ی یک‌پارچگی ایران ( ایران بزرگ ) سخن گفتند و نکات کلیدی در این زمینه را یادآور گردیدند.

در ادامه آقای مهندس محمدتقی حرآبادی شاعر ملی‌سرای میهن‌مان، سروده‌ی فردوسی را برای حاضران خواندند.

سپس بانو خدیجه کریمی، مثل معروف «هفت‌خان » رستم را همراه با اشعاری از فردوسی با آهنگ «زورخانه» تقدیم باشندگان نمودند.

در این نشست از بیستمین اثر استاد محمود قاضی زاهدی در قالب مجموعه‌ی بزرگان تاریخی و نام آوران معاصر که استاد در حال تکمیل آن هستند، رونمایی شد. این تابلو مربوط به فروغ فرخ‌زاد شاعرنام‌آشنای معاصر بود. چندی پیش از تابلوی پروین اعتصامی  نیز در انجمن مهرگان پرده‌برداری شده بود. استاد محمود قاضی زاهدی همه‌ی این مجموعه را در انجمن مهرگان پرده‌برداری کرده اند. در این آیین، استاد حسین محجوبی نقاش پرآوازه معاصر نیز که از هموندان دیرین انجمن مهرگان می‌باشند، حضور داشتند. برخی از تابلوهای این مجموعه عبارتند از : دکتر محمد مصدق، ستارخان سردارملی، میرزاکوچک‌خان، امیر کبیر، کوروش بزرگ، بابک خرمدین و...‌

پایان بخش این نشست سخنان آقای دکتر هوشنگ طالع بود. ایشان چند خاطره از دوران کارشناسی در سازمان برنامه در رابطه با سخنان بانو ظفر نژاد پیرامون مسایل آب و محیط زیست بازگو کردند. سپس در رابطه با «‌سقوط کتاب و کتاب‌خوانی » در ایران و افت شمارگان کتاب تا 100 نسخه و کمتر سخن راندند.  سپس ایشان با اشاره به روز سوم خرداد روز آزادی خرمشهر، سروده‌ی خود به نام «خوزستان : ترا ایران می‌نامم » برای حاضران خواندند.

نشست در ساعت 20 و 45 دقیقه به پایان رفت.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه