دوشنبه, 03ام ارديبهشت

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها انجمن‌ها یکصد و هفتاد و چهارمين (174) نشست انجمن فرهنگی مهرگان برگزار شد

انجمن‌ها

یکصد و هفتاد و چهارمين (174) نشست انجمن فرهنگی مهرگان برگزار شد

انجمن فرهنگی مهرگان
نشست 174 ـ چهارشنبه 4 بهمن‌ماه 1396
یکصدو هفتاد و چهارمین نشست انجمن فرهنگی مهرگان، در ساعت 17 و 45 دقیقه، با هم خوانی سرود «ای ایران، ای مرز پرگهر» از سوی باشندگان، آغاز به کار کرد.

نخستین سخنران این نشست، سرور ارجمند علی‌رضا کاشفی بودند که در باره‌ی پایگاه علمی خواجه نصیرالدین توسی با عنوان: «از نقشبندان تاریخ ایران» با باشندگان سخن گفتند .

سپس سرور گرامی حسین پاییزی (اسد همدانی)، با خواندن قطعه‌ای، غزل «هنرور» را پیش‌کش حاضران نمودند.

سپس سرور گرامی رضا نادرپور، شعر کم‌تر شناخته شده‌ای از نادر نادرپور را در ایران برای باشندگان خواندند.
در این‌جا دکتر هوشنگ طالع به انجمن آتشکده با خاطره ای از نادر نادرپور اشاره کردند و گفتندکه: این انجمن به راستی در سالیان 1330 تا 1332، آتشکده‌ای بود که در آن آتشِ مقدس ایران پرستی و میهن دوستی فرورزان بود . از باشندگان اصلی این انجمن سرور ارجمند استاد رسام ارژنگی بودند و حمیدی شیرازی، پژمان بختیاری، نادر نادرپور، عادل خلعت‌بری ( غوغا) و بسیاری دیگر .
از نوخاسته‌ها: عباس روح‌بخش، علی‌رضا غزنینی، علی‌رضا صدفی ( رها )، حسن احمدپور ( شهرزاد ) و بسیاری دیگر از هنرمندان: برادران لشگری، برادران ملک ) و دیگران .
 انجمن آتشکده با کودتای 28 امرداد به تعطیلی کشانده شد و سپس در سال 1337 دو باره کنش‌گری خود را از سر گرفت و تا سال 1345 پابرجابود . در این دوره سرور ارجمند دکتر علی‌قلی محمودی بختیاری، مدیریت انجمن آتشکده را به دوش کشیدند.

در این بخش از برنامه سرور ارجمند محسن محمودی ( آزادقلم ) یکی از سروده‌های خود را پیش‌کش باشندگان نمودند

سپس، سرور ارجمند مهندس ناصر نهجوی، یک قطعه سرود میهنی از آلبوم تازه‌ی خود را اجرا کردند . شعر این سرود از بانو توران شهریاری است .

دومین سخن‌ران یکصد و هفتاد و چهارمین نشست انجمن فرهنگی مهرگان، سرور گرامی دکتر ناصرالدین پروین، چهره‌ی سرشناس فرهنگی کشورمان بودند که در راستای کتاب تازه‌شان در باره‌ی استاد ملک الشعرای بهار، سخن گفتند و بهار به عنوان یک ملی‌گرا و میهن پرست، بهتر و آشکارتر به باشندگان شناسانیدند . هم‌چنین ایشان چند غزل میهنی نیز پیش‌کش باشندگان نمودند .

سپس سرور ارجمند مهندس محمدتقی حرآبادی، پس از اجرای چند کاریکلماتور، به انگیزه‌ی روز یکم بهمن ماه زاد روز فردوسی، غزل‌ ـ مثنوی «فردوسی» را پیش‌کش حاضران نمودند .

در این بخش از برنامه، سروران ارجمند رسام عالم پور و مهربد یوسفی با اجرای موسیقی زنده، ترانه‌ی «مرغ سحر» را نیز اجرا کردند که با هم خوانی باشندگان همراه گردید .

سومین سخن‌ران این نشست سرور ارجمند مسعود صفاریان دبیر همایش‌های ملی و مستقل دریای مازندران / کاسپیان بودند که در باره‌ی حقوق تاریخی ایران در دریای مازندران، سخن گفتند .

سپس سرور گرامی استاد محمدعلی سجادیه، در باره‌ی واژه‌های ایرانی در زبان‌های بیگانه و به ویژه یونانی و ژاپنی، با باشندگان سخن گفتند .

در پایان سرور ارجمند دکتر هوشنگ طالع، به سه مساله اشاره کردند . یکم: زنده‌سازی جشن اسفندگان ( روز مهرایرانی ) از سوی یاران انجمن مهرگان . ایشان زنده‌سازی جشن اسفندگان را برجسته‌ترین خدمت انجمن فرهنگی مهرگان به مردم و ملت ایران دانستند .
دوم: توجه به این مساله‌ی مهم که: هرکجا کرد زندگی می‌کند، آن‌جا ایران است . در این راستا دفاع همه‌جانبه از هم‌تباران کرد در سرتاسر جهان .
سوم: حقوق تاریخی ایران در دریای مازندران / کاسپیان که بر پایه‌ی دو قرارداد قانونی و معتبر 1921 و 1940 میان ایران و شوری، این دو کشور در دریای مازندران دارای حقوق برابر هستند . از این رو، سهم ایران در دریای مازندران  برابر است با مجموع سهم میراث‌بران اتحاد شوروی در این دریا . پذیرش سهم کم‌تر در حکم تجزیه‌ی ایران است.

یکصد وهفتاد و چهارمین نشست انجمن فرهنگی مهرگان در ساعت 20 و 30 دقیقه به پایان رفت .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه