جمعه, 25ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان باستان شناسان درجستجوی کشف ارتباط تپه یلدا و شهر سوخته

یادمان

باستان شناسان درجستجوی کشف ارتباط تپه یلدا و شهر سوخته

کاوش‌های باستان شناسی درتپه یلدا یکی از تپه‌های اقماری شهر سوخته با اهداف مختلف از جمله روشن ساختن ارتباط این محوطه با شهر سوخته و نقش آن در تولیدات عصر مفرغ شروع شد.

75% - تسوق أونلاين في السعودية مع خصم 25 , أحذية ازياء رياضية الجري للرجال , adidas copa mundials in color today schedule 2016 , نمشي | nike air huarache navy denim shoes sale , Air Jordan Release Dates 2021 , WakeorthoShops

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - حسینعلی کاوش سرپرست هیات باستان شناسی تپه یلدا واستادیار گروه باستان شناسی دانشگاه زابل گفت: کاوش‌های صورت گرفته در 3 فصل تپه یلدای سیستان بیانگر استقرار دراین محوطه باستانی دردوره‌های دوم، سوم و چهارم شهر سوخته یعنی از  2900قبل از میلاد به بعد است.
 وی افزود:کاوش در تپه یلدا همچنین با هدف شناخت محوطه‌های اقماری شهرسوخته و آموزش عملی و تجربی به دانشجویان کارشناسی باستان شناسی دانشگاه زابل صورت گرفت.
 کاوش با اشاره به اینکه تاکنون سه فصل حفاری دراین محوطه انجام شده است، گفت: یکی دیگر از اهداف این طرح مشخص ساختن ارتباط این محوطه با شهر سوخته و روشن شدن نقش آن درتولیدات اقتصادی عصر مفرغ سیستان است.
 وی در ادامه تصریح کرد: تپه یلدا محوطه‌ای با وسعت کم در فاصله 67کیلومتری زابل و درحدود 11کیلومتری شهرسوخته است که برای نخستین بار درسال 89 حفاری شده است.
 این باستان شناس از یافته‌های فصول گذشته این محوطه به تعدادی پیکرک گلی انسانی، ظروف سفالی، اشیاسنگی، مهر و مهره‌های تزئینی، ابزارهایی به شکل سرپیکان، اشیا فلزی و گلی، اشیا تزئینی ساخته شده با سنگهای نیمه بهادار از جنس سنگ لاجورد، فیروزه و عقیق که از معادن دوردست به دشت سیستان آورده شده ،اشاره کرد.
 وی همچنین به این نکته که از سنگهای مرمر، بازالتی، آهکی و صابون نیز برای ساختن اشیا استفاده شده است اشاره کرد و افزود: بسیاری از اشیای مکشوفه تپه یلدا قابل مقایسه با نمونه‌های به دست آمده از شهر سوخته ، تپه طالب خان و تپه گراتزیانی دشت جنوبی سیستان است.
 کاوش با اشاره به آثار معماری تپه یلدا افزود: در این محوطه خانه‌هایی با مصالح خشت و گل و به ابعاد مختلف و به صورت چهارگوش کشف شدند که در داخل بعضی از اتاقها اجاق‌هایی برای پخت و پز وجود دارد.
این باستان شناس همچنین به دلیل  مجاورت تپه‌های طالبخان و یلدای سیستان با جاده زابل به زاهدان و تردد زیاد مسافران، خواستار تبدیل این محوطه‌های باستانی به پارک موزه باستان شناسی با همکاری دانشگاه زابل شد.
  مجوز چهارمین فصل کاوشهای باستان شناسی تپه یلدای سیستان که تا پایان اسفند ادامه دارد ،توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه