جمعه, 25ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان سرپرست پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی: کشف 57 تدفین از سه گونه ساختار قبری در شهر سوخته

یادمان

سرپرست پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی: کشف 57 تدفین از سه گونه ساختار قبری در شهر سوخته

پانزدهمین فصل از کاوشهای باستان شناسی شهر سوخته درنیمه راه به کشف نوع بی نظیری از عود سوز گلی - فلزی، ظروف مرمری، آثار مهر، خمره پلی کروم، سنجاقهای سر، میله سرمه کشی، آویز، گردنبند با مهره‌های بسیار ریز، بقایای یک کارگاه صنعتی، 57 تدفین و... انجامید.

cheap shoes nike dunk sb silver box collection - Low shoes - GiftofvisionShops - nike jordans retro 1 camo shoes black friday deals , Sneakers - Women's shoes | Air Jordan 1 Bubble Gum Atmosphere DD9335 - SBD - 641 Release Date - pallet of nike shoes for women

خبرگزاری میراث فرهنگی – میراث فرهنگی - سید منصور سیدسجادی سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته با اعلام این خبر تصریح کرد که طی این کاوشها 3 گمانه بزرگ در بخش گورستان حفاری شد که تا به امروز منجر به یافتن 57 تدفین از سه گونه ساختار قبری مربوط به نیمه هزاره سوم پیش از میلاد شده است .
 
وی با اشاره به کشف اشیای گوناگون در این فصل از کاوش در گورستان شهر سوخته افزود: جالب‌ترین این اشیا عود سوزی از جنس گل و فلزاست که تا کنون نمونه آن در شهر سوخته پیدا نشده بود .
 
او با بیان اینکه در کاوشهای گذشته عود سوزهای گلی، سفالی و فلزی زیادی در این محوطه پیدا شده بودند تصریح کرد که این عود سوز به شکل آیینه از جنس فلز ساخته شده که در بین قسمت پایه و آتشخانه آن عود قرار می‌گیرد .
 
این باستان شناس گفت: وجود این عود سوز در گورهای سردابه‌ای نشان از آن دارد که این گورها به افرادی با جایگاه خاص متعلق بوده است .
 
سید سجادی تصریح کرد: در این فصل از کاوش ظروف مرمری در اندازه‌های مختلف با کاربری‌های گوناگون کشف شد که از میان آنها می‌توان به ظرفی با ارتفاع 2سانتی متر اشاره کرد که از آن برای موارد آرایشی استفاده می‌شده است .
 
او یکی دیگر از ظروف مرمری کشف شده را کاسه ای اعلام کرد که در زمان خود کاربرد مصرفی داشته است.
 
سید سجادی با اشاره به اینکه شواهد به دست آمده در کاوشها نشان از رواج فلزگری در شهر سوخته دارد گفت: در این فصل از کاوش تعداد قابل توجهی میله سرمه‌کشی و سنجاق‌های سر از جنس فلزات کشف شد .
 
وی با بیان اینکه در یکی از قبور سردابه‌ای متعلق به یک زن یک خمره پلی کروم (رنگارنگ) متعلق به 2600سال پیش از میلاد کشف شد گفت: ظروف پلی کروم در تمامی موارد در قبور زنان کشف شده و تا کنون سابقه کشف آنها را در قبور متعلق به مردان نداشته‌ایم .
 
این باستان شناس گفت : مهره سازی برای ساخت گردنبند، آویز، گوشواره، النگو، دستنبد و... از صنایع رایج در شهر سوخته بوده است که در این فصل به نمونه‌های زیادی از آنها در اندازه‌های مختلف دست یافتیم .
 
او با اشاره به کشف زیورآلاتی که با نوعی از مهره‌های بسیار کوچک با قطر یک میلیمتر ساخته شده‌اند تصریح کرد که ساخت مهره‌های تزیینی در این اندازه نشان از پیشرفت تکنولوژی دراین شهر در هزاره سوم پیش ازمیلاد دارد .
 
سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته افزود: پانزدهمین فصل از کاوش در این محوطه تاریخی با ارزش همچنین به کشف آثار مهر در درب اتاقها و درب خمره‌های حاوی روغن و غلات منجر شد.
 
به گفته او، در زمان مهر و موم خمره‌های حاوی مواد غذایی افرادی درب این ظروف را با گل می پوشاندند و بعد روی آن را مهر می زدند که آثار این مهر ها به باستان شناسان کمک می کند تا در ارتباط با نحوه اداره جامعه در زمان رونق شهر سوخته اطلاعاتی را بدست آورید.
 
سید سجادی گفت : در ادامه حفاری‌ها در کارگاه شماره 28 بقایای یک کارگاه صنعتی کشف شد و کار برای پیدا کردن سایر آثار معماری در این کارگاه هنوز ادامه دارد .
 
سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته اظهار امیدواری کرد که باستان شناسان با یافتن آثار جدید به کاربری ساختمان‌های حفاری شده در سال گذشته پی ببرند .
 
او گفت :در کنار کاوش‌های باستان شناسی هم اکنون مطالعات انسان شناسی و بررسی اسکلت‌های بدست آمده نیز ادامه دارد تا بتوانیم در پایان فصل اطلاعات دقیقی را در خصوص شهر سوخته در اختیار علاقمندان قرار دهیم .
 
پانزدهمین فصل کاوش در شهرسوخته که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که از چهارم آبان آغاز شده تا 25 آذر ادامه دارد.

 

***

 

کشف عود سوزی بی نظیر در شهر سوخته

 

پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی شهر سوخته درنیمه راه به کشف نوع بی نظیری از عود سوز گلی -فلزی، ظروف مرمری ، آثار مهر ، خمره پلی کروم ، سنجاق های سر، میله سرمه کشی ، آویز، گردنبد با مهره های بسیار ریز، بقایای یک کارگاه صنعتی،۵۷تدفین و... انجامید.

 

به گزارش هنرنیوز؛ سید منصور سید سجادی سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته با اعلام این خبر تصریح کردکه طی این کاوش ۳گمانه بزرگ در بخش گورستان حفاری شد که تا به امروز منجر به یافتن ۵۷تدفین از سه گونه ساختارقبری مربوط به نیمه هزاره سوم پیش از میلاد شده است .

 

وی با اشاره به کشف اشیای گوناگون در این فصل از کاوش در گورستان شهر سوخته افزود: جالب ترین این اشیا عود سوزی از جنس گل و فلز است که تا کنون نمونه آن در شهر سوخته پیدا نشده بود .

 

او با بیان اینکه در کاوش های گذشته عود سوزهای گلی، سفالی و فلزی زیادی در این محوطه پیدا شده بودند تصریح کرد که این عود سوز به شکل آیینه از جنس فلز ساخته شده که در بین قسمت پایه و آتشخانه آن عود قرار می گیرد .

 

این باستان شناس گفت :وجود این عود سوز در گورهای سردآبه ای نشان از آن دارد که این گورها به افرادی با جایگاه خاص متعلق بوده است .

 

سید سجادی در گفت و گو با خبرنگار تارنمای پژوهشگاه (richt.ir) تصریح کرد: در این فصل از کاوش ظروف مرمری در اندازه های مختلف با کاربری های گوناگون کشف شد که از میان آنها می توان به ظرفی با ارتفاع ۲سانتی متر اشاره کرد که از آن برای موارد آرایشی استفاده می شده است .

 

او یکی دیگر از ظروف مرمری کشف شده را کاسه ای اعلام کرد که در زمان خود کاربرد مصرفی داشته است.

 

سید سجادی با اشاره به اینکه شواهد به دست آمده در کاوش ها نشان از رواج فلز گری در شهر سوخته دارد گفت :در این فصل از کاوش تعداد قابل توجهی میله سرمه کشی و سنجاق های سر از جنس فلزات کشف شد .

 

وی با بیان اینکه در یکی از قبور سردابه ای متعلق به یک زن یک خمره پلی کروم (رنگارنگ) متعلق به ۲۶۰۰سال پیش از میلاد کشف شد گفت: ظروف پلی کروم در تمامی موارد در قبور زنان کشف شده و تا کنون سابقه کشف آنها را در قبور متعلق به مردان نداشته ایم .

 

این باستان شناس گفت : مهره سازی برای ساخت گردنبند ، آویز ، گوشواره ، النگو، دستنبد و... از صنایع رایج در شهر سوخته بوده است که در این فصل به نمونه های زیادی از آنها در اندازه های مختلف دست یافتیم .

 

او با اشاره به کشف زیور آلاتی که با نوعی از مهره های بسیار کوچک با قطر یک میلیمتر ساخته شده اند تصریح کرد که ساخت مهره های تزیینی در این اندازه نشان از پیشرفت تکنولوژی دراین شهر در هزاره سوم پیش ازمیلاد دارد .

 

سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته افزود: پانزدهمین فصل از کاوش در این محوطه تاریخی با ارزش همچنین به کشف آثار مهر در درب اتاق ها و درب خمره های حاوی روغن و غلات منجر شد.

 

به گفته او، در زمان مهر و موم خمره های حاوی مواد غذایی افرادی درب این ظروف را با گل می پوشاندند و بعد روی آن را مهر می زدند که آثار این مهر ها به باستان شناسان کمک می کند تا در ارتباط با نحوه اداره جامعه در زمان رونق شهر سوخته اطلاعاتی را بدست آورید.

 

سید سجادی گفت : در ادامه حفاری ها در کارگاه شماره ۲۸بقایای یک کارگاه صنعتی کشف شدو کار برای پیدا کردن سایر آثار معماری در این کارگاه هنوز ادامه دارد .

 

سرپرست هیأت کاوش در شهر سوخته اظهار امیدواری کرد که باستان شناسان با یافتن آثار جدید به کاربری ساختمان های حفاری شده در سال گذشته پی ببرند .

 

او گفت :در کنار کاوش های باستان شناسی هم اکنون مطالعات انسان شناسی و بررسی اسکلت های بدست آمده نیز ادامه دارد تا بتوانیم در پایان فصل اطلاعات دقیقی را در خصوص شهر سوخته در اختیار علاقمندان قرار دهیم .

 

پانزدهمین فصل کاوش در شهرسوخته که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که از چهارم آبان آغاز شده تا ۲۵آذر ادامه دارد .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه