یکشنبه, 24ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست یادگارهای فرهنگی و طبیعی یادمان پس لرزه‌ها بقعه صفوی اهر را تهدید می‌کنند - بقعه شیخ‌ شهاب‌الدین اهری روی پای مصنوعی ایستاده‌است

یادمان

پس لرزه‌ها بقعه صفوی اهر را تهدید می‌کنند - بقعه شیخ‌ شهاب‌الدین اهری روی پای مصنوعی ایستاده‌است

زلزله ویرانگر شمال‌غرب کشور نتوانست بقعه شیخ‌شهاب‌الدین اهر را ویران کند؛ چند ترک خطرناک تمام کاری بود که زلزله کرد اما این اثر تاریخی مدتی است که با چندپای مصنوعی زندگی می‌کند و در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد.

shock drop air force 1 full uv reactive | Nike React Element 87

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ بقعه شیخ‌شهاب‌الدین یکی از مهمترین آثار شهرستان اهر است که مدت‌هاست با پاهای مصنوعی زندگی می‌کند. چند داربست چوبی زیر مناره‌های آن زده‌اند تا نریزد، و هرچند تا این لحظه بقعه با ترک‌هایی که البته چندان خوشایند نیست از زلزله جان دربرد اما شاید پاهای مصنوعی حال امروز بقعه را دوام نیاورند.
 
به‌گزارش CHN، درحالی رئیس اداره میراث‌‌فرهنگی استان آذربایجان شرقی خبر از تخریب 30 درصد از بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری داد که مشاهدات خبرنگار CHN حکایت از ترک‌ها و شکاف‌های خطرناکی دارد. درحال‌حاضر در بقعه بسته و مردم در پارک‌ نزدیک به این اثر تاریخی چادر زده‌اند.
 
اما آنچه وضعیت بقعه را بغرنج کرده، چند داربست چوبی زیر مناره‌های آن است که شبیه به پاهای مصنوعی عمل می‌کنند و مانع از ریختن بقعه می‌شوند. این درحالی‌است که پس لرزه‌ها همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود تا کنون بیش از 700 پس لرزه در منطقه اهر و ورزقان به وقوع پیوسته‌است.
 
با شکاف‌هایی که بر بدنه و دیورا بقعه به وجود آمده، پاهای مصنوعی مسئولیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده‌اند. اگر کار این عصاهای چوبی تا پیش از این نگهداری از منار‌ها بوده، حالا باید تمام توان خود را به کار گیرند تا ترک‌ها را هم تحمل کنند.
 
چوب‌ها مثل پای مصنوعی مناره را نگه داشته‌اند
با این حال هر پس لرزه وضعیت بقعه را بدتر می‌کند و لازم است هرچه سریع‌تر فکری جدی درباره این اثردوره صفوی شود.
 
میزان ترک‌های ایجاد شده در سقف بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری وضعیت خوب ندارد. طبق گفته‌های برخی از کارشناسان حاضر در منطقه عمق شکاف‌هایی که بر اثر زلزله ایجاد شده می‌تواند حادثه‌ آفرین باشد.
 
این‌درحالی است که همچنان خیل وسیعی از مردم با حضور در پارک نزدیک به بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری زیر پتو و چادر زندگی می‌کنند
 
بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری واقع در استان آذربایجان شرقی، محل خانقاه و مقبره شیخ شهاب‌الدین اهری است. گفته می‌شود بقعه در دوره صفویه و در روزگار شاه عباس اول بر مزار شیخ شهاب‌الدین اهری، در شهر اهر ساخته شده است اما تعداد قابل‌توجهی آثار مربوط به دوره‌ ایلخانی دراین بقعه مشاهده می‌شود.
 
مسجد شیخ شهاب‌الدین اهری در ضلع شرقی صحن این بقعه ساخته شده است و دارای گچبری‌ها و تزئینات نقاشی است. اطراف دیوار مسجد دست نوشته‌هایی وجود دارد که آن‌ها را متعلق به  شیخ بهایی، شاه عباس سوم و ابوالقاسم نباتی می‌دانند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه