شنبه, 30ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ معرفی کتاب مطالعاتی دربارة تاریخ، زبان و فرهنگ آذربایجان

کتاب‌

معرفی کتاب مطالعاتی دربارة تاریخ، زبان و فرهنگ آذربایجان

عقاب علی‌احمدی

استاد فیروز منصوری، پژوهشگر معاصر در کتاب مطالعاتی دربارة تاریخ، زبان و فرهنگ آذربایجان، به بررسی تاریخ آذربایجان از زمان ورود سلجوقیان تا روزگار معاصر می‌پردازد. او در پژوهش خود، چنان که رسم رویدادنگاران است تنها به ذکر رویدادها نمی‌پردازد، بلکه با ژرف‌نگری در مبادی رویدادهای تاریخی، در جستجوی دقیق برای یافتن علت این رویدادهاست. بدین‌سان او با بررسی تاریخنامه‌های فارسی و ترکی ایران و عثمانی، دیوان‌های شعر فارسی و ترکی و سفرنامه‌های جهانگردان اروپایی، مقاومت آذربایجان در برابر دست‌اندازی‌های روسیه و عثمانی، و پیوستگی فرهنگ آن با فرهنگ ایران را نشان می‌دهد. در گام بعد، او به ریشه‌یابی روند شکل‌گیری چیزی می‌پردازد که در متن‌های سیاسی- اجتماعی ایران معاصر، «مسئله آذربایجان» نامیده می‌شود. کوشش او برای این کار، به کشف و ردیابی فعالیت جریان میسیونری آمریکایی و به دنبال آن، آلمانی و انگلیسی می‌انجامد: در قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم، میسیونرهای مسیحی خارجی به بهانة تبلیغ دینی و تبشیر، زیر پوشش مدارس اسلامی، و در هماهنگی کامل با روسیة تزاری، برای تجزیة فرهنگی آذربایجان، در گام اول، و زمینه‌چینی برای تجزیة سیاسی آن تلاش می‌کردند.

     خواننده با خواندن این کتاب، آگاهی‌های سودمند دربارة آذربایجان و نقش مهم آن در زندگی سیاسی، فرهنگی و تاریخی ایران به دست خواهد آورد و با سیمای درخشان گروهی از بزرگان این سرزمین در مقام مدافعان یکپارچگی ایران آشنا خواهد شد.


   
  کتاب مطالعاتی دربارة تاریخ، زبان و فرهنگ آذربایجان در 964 (دو جلد) و با بهای 21000 تومان، ‌از سوی نشر هزار منتشر شده است.
محل فروش: تهران – بلوار کشاورز – خیابان انقلاب – نرسیده به چهارراه وصال روبرو - سینما سپیده – شماره 1298 – واحد 4 نشر هزار(تلغن: 66923946) می‌باشد. هم‌چنین علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه حضوری به نشانی: بلوار کشاورز، روبه‌روی پارک لاله، خیابان جلالیه، شماره12 (تلفن: 88951312)، کتابسرای بلخ این کتاب را تهیه نمایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه