پنج شنبه, 31ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست تازه‌ها خبر آغاز محکومیت های بین المللی خشونت های عربستان سعودی

خبر

آغاز محکومیت های بین المللی خشونت های عربستان سعودی

در حالی که تنش ها در مناطق شیعه نشین شرق عربستان و اعتراض شیعیان به سرکوب های دولتی روز به روز شدت بیشتری می گیرد، واکنش سایر کشورها به این وقایع آغاز شده است. به نظر می رسد بحران عربستان این بار گسترده تر از آنی است که مقامات سعودی تصور می‌کردند.

Oakley MOD5 MIPS SNOW HELMET – ADULT - SneakersbeShops | high heels made of nike shoe , nike sb check solarsoft price guide list for girls , Where To Buy , A01599C , nike tiempo legend camo besotted friday sale amazon Abutting Love Lift High White

در حالی که تنش ها در مناطق شیعه نشین شرق عربستان و اعتراض شیعیان به سرکوب های دولتی روز به روز شدت بیشتری می گیرد، واکنش سایر کشورها به این وقایع آغاز شده است. به نظر می رسد بحران عربستان این بار گسترده تر از آنی است که مقامات سعودی تصور می کردند.

به گزارش «تابناک»، فرستاده ویژه حقوق بشر روسیه، ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت شیعیان عربستان، سرکوب ها در این کشور را محکوم کرده است. این موضع گیری که با واکنش مقامات سعودی روبرو شده، جنگی لفظی میان دو کشور به راه انداخته است.

در همین راستا، خبرگزاری فرانسه گزارش داده که «کنستانتین دولگوف»، فرستاده ویژه حقوق بشر روسیه، ناآرامی ها در شرق عربستان سعودی را درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان صلح طلب توصیف کرده و نسبت به این وقایع ابراز نگرانی شدید کرده است.

دولگوف همچنین درباره این درگیری ها گفته: «مردم مناطق شرق عربستان نسبت به نقض حقوق خود توسط مقامات این کشور اعتراض داشتند».

وی ضمن هشدار نسبت به تأثیرات منفی این وقایع بر ثبات و جامعه مدنی در عربستان سعودی، از مقامات این کشور خواسته از تمام ابزارهای لازم برای فرونشاندن ناآرامی ها در مناطق شرقی، به منظور احتراز از تقابل، استفاده نمایند.

دولگوف در نهایت از مقامات سعودی خواسته تا آزادی ابراز عقاید، تظاهرات صلح آمیز و آزادی تجمعات را تضمین کنند.

اما این سخنان با واکنش شدید مقامات سعودی مواجه شده است. وزارت خارجه این کشور، اظهارات دولگوف را «دخالتی آشکار و غیرقابل توجیه در امور داخلی عربستان و در تضاد با اصول سیاسی و دیپلماتیک» دانسته است. وزارت خارجه سعودی همچنین این اظهارات را «ستیزه جویانه» خوانده و آن را محکوم کرده است.

ناآرامی ها در شرق عربستان، از هفته گذشته و پس از آن آغاز شد که آیت الله «نمر النمر»، روحانی بلندپایه شیعه به دست مقامات امنیتی سعودی بازداشت شد. این امر سبب شکل گیری تظاهرات و تجمعات گسترده ای در مناطق شیعه نشین عربستان شد که تاکنون به کشته شدن حداقل 2 نفر و زخمی شدن 20 نفر انجامیده است.

هرچند این درگیری ها که در طول تاریخ عربستان سعودی تقریباً بی سابقه است، توجه جهانیان را به خود جلب کرده، اما دولت سعودی ضمن نفی وقوع هرگونه درگیری، اعلام کرده دلیل کشته شدن 2 فرد مذکور،حمله افراد مسلح به مناطق شرقی بوده است!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه