شنبه, 26ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ معرفی کتاب - خواندنی مجله شماره 65 - قرارداد الجزایر و پی‌آمدهای آن (تجاوزی که درهم شکسته شد)

کتاب‌

معرفی کتاب - خواندنی مجله شماره 65 - قرارداد الجزایر و پی‌آمدهای آن (تجاوزی که درهم شکسته شد)

برگرفته از ماهنامه خواندنی شماره 65، سال نهم، اسفند 1389 / فروردین 1390، رویه 41

منوچهر پیشوا

قرارداد الجزایر و پی‌آمدهای آن (تجاوزی که درهم شکسته شد)

این کتاب، به تازگی‌ها از سوی انتشارات سمرقند به بازار کتاب عرضه شده است. کتاب، دارای 322 رویه است و نویسنده‌ی آن آقای دکتر هوشنگ طالع می‌باشند.
ویرایش نخست این کتاب، با نام «تجاوز و دفاع (ریشه‌ها و پی‌آمدهای تجاوز نظامی عراق به ایران)»، در سال 1364 در پاریس(فرانسه) منتشر شد. ویرایش دوم آن، با نام «تجاوز عراق، خیانت خودی، حمایت بیگانه» در تابستان 1380، منتشر گردید. کتابی را که در دست دارید، ویرایش سوم آن است که با نام «قرارداد الجزایر و پی‌آمدهای آن (تجاوزی که درهم شکسته شد)»، انتشار یافته است.
کتاب، همه‌ی قراردادهای میان ایران و حکومت‌های حاکم بر میان رودان (حکومت عثمانی و حکومت زاده‌ی استعمار عراق) را، از دوران صفویان تا پایان دوره‌ی پهلوی، در اختیار خواننده قرار می‌دهد. افزون بر آن، ریشه‌های تجاوز عراق بری ایران را به گستردگی مورد بررسی قرار داد و نقشه‌های جنگ در مرحله‌ی گوناگون، برای خواننده بسیار روشن‌گر است.
کتاب به گستردگی، از آماده شدن برای تجاوز نظامی، کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی، تلاش برای جنگ‌افزارهای هسته‌ای از سوی حکومت خودکامه‌ی عراق و نیز حمایت‌های غرب و شرق از  این حکومت و به‌ویژه روابط عراق – آمریکا، مورد موشکافی قرار گرفته است.
تجاوز عراق، از دو جنبه‌ی سیاسی – تبلیغاتی و نظامی، بحث شده است و در این راستا، نقش ایرانی نمایان در خدمت دشمن متجاوز، از نکات برجسته‌ی کتاب است. در بخش پایانی، تجاوز حکومت عراق در رابطه با حقوق بین‌المللی، به گستردگی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و به روشنی به موارد محکومیت سران کشوری و لشگری عراق در زمینه‌ی آمادگی برای تجاوز، اقدام به تجاوز، کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی و جنایت علیه بشریت، مورد بررسی قرار گرفته است.
تاریخ انتشار کتاب 31 شهریور ماه 1389 (برابر با سی‌امین سالگرد تجاوز نظامی عراق به ایران) است و نویسنده آن را پیشکش کرده است، به همه‌ی آنانی که:
جان باختند، تا ایران بماند، تا ایران بماند... تا ایران بماند.
شاد باد، شاد باد، شاد باد شیدای شهیدان ایران که به قرن‌ها، در دل دشت‌ها، کوه‌ها و دریاهای میهن، به خود کفن پوشیده و خفته‌اید.
نام شما و یاد شما، افتخار ماست و درس زندگی ما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه