شنبه, 26ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت کتاب‌ روایتِ کاری کارستان: جهان‏نما علیه نقش جهان (پرونده‏ای در دفاع از میراث فرهنگی)

کتاب‌

روایتِ کاری کارستان: جهان‏نما علیه نقش جهان (پرونده‏ای در دفاع از میراث فرهنگی)

سیده ندا شاهرخ
وکیل دادگستری

 

جهان‏نما علیه نقش جهان (پرونده‏ای در دفاع از میراث فرهنگی)
نویسنده: محمدرضا عظیمی
گفتگو با دکتر سید محمدعلی دادخواه
268 صفحۀ :  14000 تومان
چاپ دوم:  اردیبهشت 94
ناشر: انتشارات قلم

اگر بر اولین سکوی مقابل مسجد شیخ لطف‏الله می‏ایستادی، در سمت چپِ عمارت عالی‏قاپو، نوکِ نمای بنای بلندی را می‏دیدی که بر فراز قوس‏های گچ‏بری دور‏تا‏دور میدان نقش جهان گردن‏کشی می‏کرد. تو گویی شاخ کرگدنی بود برآمده بر اندام ظریف غزالی! مولود نامشروع تخلفات چند نهاد مسئول، برخلاف مصوبه‏ها و ضابطه‏های سازمان میراث فرهنگی ایران و یونسکو تا بدانجا ارتفاع گرفته بود که با درنوردیدنِ حریم منظر نقش جهان، آن‏را در معرض خطر حذف از فهرست میراث جهانی یونسکو قرار داده بود. این‏چنین بود که نگرانی‏ها آغاز شد و هشدار و پافشاری یونسکو بر رعایت ضوابط حمایتی، خواب از سرِ همگان ربود. سازمان میراث فرهنگی چشم بر تخلفات شهرداری اصفهان فروبسته بود و این دکتر محمدعلی دادخواه، وکیل بنام دادگستری بود که پای در میدان مبارزه نهاد؛ معرکۀ پیچیده‏ای که در یک‏سوی آن شهرداری و شورای شهر اصفهان قرار داشتند و در سوی دیگر، مدافعان حقوق فرهنگی و یونسکو.
کتاب جهان‏نما علیه نقش‌جهان وقایع‏نگاری مستند و شرح و تحلیل حقوقی و انتقادی یکی از جنجالی‏ترین پرونده‏های تاریخ دادگستری ایران است که پیرامون دفاع از میراث فرهنگی درشهر اصفهان پدید آمد و ماجرای آن در طول بیش از 10 سال، ابعاد فراگیر ملی و بین‏المللی درمیان مردم و رسانه‌های جمعی پیدا کرد و با توجه به دستاوردهای ممتازش، به‌نمونه‏ای بی‌بدیل، درخشان و موفق در تاریخ دفاع از میراث فرهنگی و تاریخی ایران تبدیل شد.

دراین کتاب که در نوع خود، گشایشگر تجربه‏ای نو در ادبیات حقوقی کشور است، هم ازمنظر دانش معماری و شهرسازی، و هم از منظر بایسته‏‌های علم حقوق به سیر تاریخی پرونده و مواضع موافقان و مخالفان احداث برجی بلندمرتبه و قانون‏شکن پرداخته شده است که با تجاوز به حریم حفاظتیِ میدان نقش جهان، اعتبار فرهنگی بین‏المللی ایران را به چالشی سخت و پُر‏هزینه کشاند، اما سرانجام با همت دوستداران فرهنگ ایران، برقانون‏ستیزی‏های آن مُهر خِتام زده شد و سازه‏های مرتفع و متجاوز آن تخریب گردید. دکتر محمدرضا عظیمی نویسندۀ کتاب، که دانش‏آموختۀ حقوق بشر و حقوق عمومی و وکیل دادگستری است با نثری گیرا، روان و خوش‏خوان، روایتی مستند و در عین‏حال انتقادی و گزنده از اتفاقات و حواشی رویدادهای مرتبط با این پرونده ارائه کرده است که به علت عمومیت موضوع، حتی خوانندگان غیر حقوقدان را نیز به راحتی تا پایان این ماجراجویی همراه خود می‏سازد و چنانکه خود در پیشگفتار کتاب نوشته است در عین استناد وفادارانه به نظرات و اظهارات موافقان بنای برج، همدلی خود را با مخالفان آن و مدافعان حیثیت میدان نقش جهان پنهان نداشته است و در واقع، دفاعیات پیروز این میدان را بازخوانی کرده است. از این‌رو، نه فقط لوایح و نامه‏های قهرمان داستان را در کتاب جای داده است، که گفتگویی جالب و خواندنی را نیز با دکتر دادخواه ترتیب داده است که در کنار پیوست‏های مختلف مرتبط با موضوع، مجموعه‏ای خاص را گرد آورده است که در نوع خود، جایش در ادبیات حقوقی ایران خالی بوده و اثری پیشگام و ممتاز است. چاپ دوم این کتاب را انتشارات قلم در اردیبهشت 94 در 268 صفحۀ مصوّر به قیمت 14000 تومان منتشر کرده است و در صورتی که خوب معرفی و دیده شود، از آن دست کتاب‏هایی خواهد شد که به چاپ‏های مکرر می‎‏رسند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه