سه شنبه, 01ام خرداد

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت مجله انتشار شمارۀ ۲۹۷ – ۲۹۸ مجلۀ جهان کتاب

مجله

انتشار شمارۀ ۲۹۷ – ۲۹۸ مجلۀ جهان کتاب

برگرفته از تارنمای ایرانچهر

 

ماهنامه ی جهان کتاب

مدیر مسئول : طلیعه ی خادمیان

زیر نظر : مجید رهبانی و فرخ امیرفریار

شماره ی ۲۹۷ – ۲۹۸، بهمن – اسفند ۱۳۹۲

۸۸ صفحه – ۷۰۰۰ تومان

تلفن : ۷۷۶۴۲۵۱۹، ۷۷۶۴۲۵۲۰، ۷۷۵۳۱۳۴۲

آغازگر آخرین شماره ی سال ۱۳۹۲ جهان کتاب، مقاله‌ای به مناسبت نوروز از جلیل دوستخواه است. این نوشته، آیین کهن استقبال از بهار را «نگینی درخشان بر دیهیمِ جشن‌های ایرانی» و «نماد همدلی و همزبانی همه ی ایرانیان و ایرانی‌فرهنگان» جهان می‌شمارد:

«نوروز و آیین‌های کهن‌بُنیاد آن، همه ی اسطوره و آرمان و فرهنگ و تاریخ و ادب ِ هزاران ساله ی ایرانیان را یکجا در خود فراهم آورده است و سالی یک بار آنان را در پیوند و پیمان رازآمیز فرهنگی‌شان به سرآغاز ِ سرآغازها و سرچشمه ی سرچشمه‌ها می‌برد تا  تن و جان در آب ِ پاکی و راستی بشویند و پیمان  نو  کنند  که  همواره ایرانی  و  نیک اندیشه  و  نیک گفتار و  نیک کردار و  نوخواه  و  نوجو و  نوگردان بمانند و تا هستند، آزاده و سرافراز و پویا و کوشا باشند…
ایرانیان، در تمام فراز‌ و نشیب‌های تاریخ ِ تلخ و خونبار ِخود، این یادمان هزاره‌ها را همچون مردمک چشم ِ خویش پاس داشته و به پسینیان سپرده‌اند تا به روزگار ما رسیده است و بی‌گمان به روزگاران آینده نیز خواهد رسید و وابستگان بدین فرهنگ شکوهمند را هم‌پیمان و همْ‌دل نگاه خواهد داشت. »

«به خاطر باران …» به قلم پرویز دوائی، نامه‌ای دیگر است از مجموعه ی «نامه‌های پراگ» وی. بخش اول از مقاله ی عبدالحسین آذرنگ با عنوان «ویرایش، عرصه ی بی‌تشکل و بدون انسجام» در پی می‌آید که به مسائل گوناگون ویرایش در ایران می‌پردازد. کامیار عابدی به مناسبت صدمین سال تولد دکتر پرویز ناتل خانلری مقاله‌ای دارد با نام «پرویز ناتل خانلری شاعر» که به این وجه خاص از شخصیت و کارنامه ی  ادبی وی اختصاص دارد. «گامایون و کارنامه ی پربارش» از مجید رهبانی، نوشته‌ای است دربارة یک مترجم پُرکار اما ناشناخته. در این مقاله ضمن توجه به پیشینه ی ورود کتاب‌های چاپ شوروی به ایران و موضوع‌های این آثار و مترجمان آن‌ها، شرحی کوتاه از زندگی پرماجرای «گامایون» نیز به دست داده شده است.
در بخش معرفی و نقد کتاب‌ها، از جمله این عناوین مورد بررسی قرار گرفته‌اند: انسانیت، جاناتان گلاور/ نوشته ی فرخ امیرفریار؛ یادداشت‌های شاهنامه، جلال خالقی مطلق/ از سجاد آیدنلو؛ روزنامه‌نگار صداپیشه، جُنگِ نوشته‌های علی کسمایی/ نوشتة سید فرید قاسمی؛ چند قطره خون برای آزادی، گردآوری مظفر نامدار/میثم غلامپور؛ حدیث نفس(ج۲)، حسن کامشاد/ از هادی میرزانژاد موحد؛ یادداشت‌های سفر اصفهان، علی جواهرکلام/ از زهره روحی؛ تاریخ اردبیل در عهد قاجار، صیاد نوری/ نوشته ی داریوش به‌آذین؛ چوتاشی در مازندران، مصطفی رستمی/ از رجبعلی مختارپور؛ به گرمسیر، هرمز علی‌پور/ از امین فقیری؛ یادگیری برای زیستن، لوک فری/ جاوید سرایی؛ نلسون ماندلا: یک زندگینامه، مارتین مردیت/ ترج مه یقدرت‌الله مهتدی؛ دوست اس.اس سلین/ ترجمه ی نازلی صولت قشقایی.

دو گفت‌وگو با فیلیپ راث و جویس کرول اوتس با عنوان «هزار آمریکا» با ترجمه ی یاسمن مَنو در پی می‌آید. سپس زری نعیمی در صفحه ی «هزار و یک داستان»، به بررسی ۱۰ کتاب از ادبیات معاصر ایران می‌پردازد: آذر، شهدخت، پروین و دیگران / مرجان شیرمحمدی؛ اوج و موج/ صدف راه خدا؛ جوانی/ عباس پژمان؛ خوف/ شیوا ارسطویی؛ عاشقانه ی مارها/ غلامرضا رضایی؛ لالمونی/ جواد ماه‌زاده؛ ما  در عکس‌ها زندگی می‌کنیم/ پری‌ناز رئیسی؛ نوروز آقای اسدی/ محمد کلباسی و …

در این شماره، صفحه ی شعر جهان کتاب بار دیگر گشوده می‌شود. سایه اقتصادی‌نیا عهده‌دار این صفحه است که نام آن «وقت شعر» است. در این شماره، این دفترها بررسی شده‌اند: با دست‌هایم راه می‌روم/ اسماء شریف‌زاده؛ بنی‌آدم/ هیوا مسیح، دهان تسلّی/ منصور اوجی؛ رسم هندسی مالیخولیا/ سهراب رحیمی؛ کودکی و تماشای زمین/ اسماعیل خلج؛ نام‌مان در هوا سرگردان است/ عادل بیابانگرد جوان.
معرفی کوتاه ۱۰ کتاب و یادی از درگذشتگان در ادامه می‌آید. فرخ امیرفریار نیز در نوشته‌ای با عنوان « روزنامه نگار گریزان از روزمرّگی» یاد علیرضا فرهمند را گرامی داشته است. سپس دو بخش‌ ثابت مجله، یعنی «تازه‌های بازار کتاب» از فرخ امیرفریار و صفحه ی طنز «کافه کلّه‌قند» از فاضل ترکمن  را می‌خوانیم.

پایان‌بخش این شماره ی جهان کتاب، بخش ویژه ی ادبیات کودک و نوجوان است که به کوشش عباس تربُن و با همکاری فرشته سلیمانی و شادی خوشکار تهیه شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه