سه شنبه, 26ام تیر

شما اینجا هستید: رویه نخست کتاب‌شناخت مجله نامۀ فرهنگستان ـ شمارۀ 50

مجله

نامۀ فرهنگستان ـ شمارۀ 50

پنجاهمین شمارۀ نامۀ فرهنگستان منتشر شد. این شماره از نامۀ فرهنگستان، همانند شماره‌هاى پیشین، شامل بخش‌هاى گوناگون، از جمله سرمقاله، مقاله، نقد و بررسى، تحقیقات ایران‌شناسى، گلچینى از دیرینه‌ها، فرهنگستان، تازه‌هاى نشر و اخبار است.

cheap shoes nike dunk sb silver box collection - Low shoes - GiftofvisionShops - nike jordans retro 1 camo shoes black friday deals , Sneakers - Women's shoes | Air Jordan Sneakers

در بخش مقالۀ این شماره عناوین زیر دیده مى‌شود: «فریدون بشد نام ازو بازماند»، محمدتقی راشد محصّل؛ «ایتی آیتی بود»، جعفرشجاع کیهانی؛ «عباس حرّی، چهره‌ای که طومار زندگی‌اش همواره باز است»، محمدرامین نادری؛ «آیا «واو» زائد است؟»، ابوالحسن نجفی؛ «نیاز به ریشه‌شناسی برخی کژتابی‌های فرهنگی تأثیرگذار بر تشکیلات اداری»، حمید تنکابنی؛ «شرحی بر «شبانۀ» شاملو»، ایرج امیرضیائی؛ «نقش ضمیر ناخودآگاه مخاطب در هرمنوتیک مدرن»، سیّده ساناز آزادبخت و محمدرضا شریف‌زاده.

در بخش «نقد و بررسی» این شماره از نامۀ فرهنگستان مقاله‌ای با عنوان «نقدی بر فرهنگ اوزان شعر فارسی» و به قلم امید طبیب‌زاده آمده است.

در بخش «تحقیقات ایران‌شناسی» دو مقاله با عناوین «دانای مینوی خرد، شخصیتی خیالی یا تاریخی؟» به قلم ابوالفضل خطیبی، و «کتاب‌شناسی و مأخذشناسی مزدکی» نوشتۀ محمدجواد شمس درج شده است. همچنین در بخش «گلچینی از دیرینه‌ها» مقاله‌ای با عنوان «سیّد ضیاءالدین طباطبایی، روزنامه‌نگار و داستان‌نویس» به قلم جعفرشجاع کیهانی آمده است. در بخش «فرهنگستان» این شماره نیز این مقالات به چشم می‌خورد: «بررسی گروه‌واژه‌های همبسته و بوم‌گویه‌ها در زبان فارسی»، به قلم منصور شکی/ ترجمۀ احمد سمیعی (گیلانی) و ثریّا پناهی، و «اضافۀ اسمی و اضافۀ وصفی» نوشتۀ علاءالدین طباطبایی.

سرمقالۀ این شماره از نامۀ فرهنگستان، با عنوان «بنیاد سعدی» و به قلم دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

علاقه‌مندان به دسترسی به محتوای این شماره از مجلۀ نامۀ فرهنگستان می‌توانند به نشانی زیر مراجعه کنند:

http://persianacademy.ir/fa/nf50.aspx

 

منبع: تارنمای فرهنگستان زبان و ادب فارسی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

در همین زمینه